דף הבית  > 
אודות גסטרומד
באילו מצבים אנחנו מטפלים?
שירותים בגסטרומד
מידע רפואי
קישורים
מפת אתר
כתבו לנו
РУССКИЙ
English
פורום
גסטרומד און-ליין
שם משתמש  
סיסמה  
שכחת סיסמה?
טחורים

טחורים הם הבעיה הנפוצה ביותר בחלחולת (החלק האחרון של המעי הגס). הם מופיעים אצל נשים וגברים כאחד ובערך מחצית מהאוכלוסייה לוקה בהם עד גיל 50. אלה הם כלי דם אשר מרפדים את התעלה האנאלית ותפקידם להבטיח סגירה הדוקה של פי הטבעת שתמנע מעבר בלתי רצוני של גזים או צואה מימית. כאשר הטחורים נפגעים לאורך זמן, למשל על ידי צואה קשה ועצירות כרונית, הם תופחים ונדחפים אל מחוץ לפי הטבעת.

מבחינים בין טחורים חיצוניים המופיעים בסמוך לפתח היציאה של פי הטבעת לטחורים פנימיים המופיעים בסמוך לתחילת פי הטבעת. לעיתים טחורים חיצוניים צונחים ומזדקרים מפי הטבעת החוצה. צניחה זו מתבצעת בדרך כלל בזמן הפרשת צואה ולאחריה הטחורים חוזרים פנימה למקומם במעין תנועה קפיצית.

התסמין העיקרי לטחורים הוא דימום מפי הטבעת לאחר הטלת צואה. אבחון טחורים חשוב על מנת לשלול מצב של סרטן המעי הגס.

למידע נוסף על טחורים:

 

                                                                                                  

                                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

הגורמים לטחורים

 

טחורים עלולים לנבוע ממאמצי הגוף בזמן פעילות המעיים, תורשה, זיקנה ומצבים כרוניים של שלשול או עצירות. טחורים נפוצים גם אצל נשים הרות. הלחץ הנגרם על-ידי העובר בחלל הבטן והשינויים ההורמונליים הרבים גורמים לכלי הדם להתנפח ולגדול. כלי דם אלה נמצאים תחת לחץ כבד גם בזמן הלידה. עם זאת, אצל מרבית הנשים, טחורי-הריון הם תופעה חולפת.התסמינים לטחורים


התסמינים לטחורים הם בדרך כלל הופעת דימום בצואה המלווה בצניחה של הטחורים אל מחוץ לפי הטבעת. הדם המופיע הוא בדרך כלל בצבע אדום בהיר וניתן להבחין בו כפסים על נייר הטואלט לאחר הפרשת הצואה. לעיתים הדימום יופיע גם כקילוח נפרד לאחר הפרשת הצואה. בנוסף, תסמינים אפשריים הם הפרשות ותחושת לחץ וגירוי בלתי נעימים. לעיתים נוצרים בוורידים המורחבים קרישי דם (פקקת) הגורמים לכאב עז.

בנוסף, טחור פנימי עלול גם לבלוט דרך פי הטבעת אל מחוץ לגוף, שם הוא הופך רגיש וכואב. מצב זה מכונה 'יציאת טחורים'.

בנוסף לכך, אימוץ יתר של המעיים, שפשוף יתר או ניקוי-יתר סביב פי הטבעת עלולים לגרום לגירוי ולדימום ו/או גירוד, תופעה העלולה לגרום להיווצרותו של מעגל-קסמים של תסמינים. גם ניקוז ריר עלול לגרום לגירוי.

יש לציין, טחורים אינם נחשבים לבעיה חמורה או מסכנת-חיים ובמרבית המקרים נעלמים התסמינים בתוך מספר ימים.

בעיות רבות של פי הטבעת והחלחולת, כולל סדקים (פיסורות), נצורים (פיסטולות), מורסות או גירודים וגירויים (כגון גרד בפי הטבעת) מתאפיינות בתסמינים דומים לאלה של טחורים, ולעתים קרובות קיימת נטייה להתייחס לבעיות אלה כאל טחורים.אבחון טחורים

 

אבחון טחורים מתבצע באמצעות בדיקה של פי הטבעת. טחורים פנימיים ניתן לאבחן באמצעות בדיקה עם האצבע או על ידי בדיקה אנדוסקופית. הטחורים אינם מהווים סיכון על בריאותו של האדם. אולם, ישנה סכנה בטעות באבחון משום שדימום מפי הטבעת עשוי להיגרם כתוצאה מסרטן המעי הגס. על כן יש לפנות לרופא ברגע שנתגלה הדימום.

במהלך הבדיקה יבדוק הרופא בדיקה חיצונית את פי הטבעת ואת החלחולת לשם איתור כלי דם נפוחים המעידים על טחורים ויבצע גם בדיקת-אצבע רקטלית כשהוא עוטה על ידו כפפה משוחה בחומר סיכה, על-מנת לאתר תופעות חריגות אפשריות.

במקרים מסויימים יש צורך לבדוק את החלחולת בבדיקה מעמיקה יותר. בדיקה זו מתבצעת באמצעות 'אנוסקופ', צינור חלול ומואר המאפשר לצפות בטחורים פנימיים, או באמצעות 'אנדוסקופ', צינור גמיש המאפשר לבדוק בצורה יסודית יותר את כל החלק התחתון של המעי הגס.

כדי לשלול סיבות אחרות לדימום גסטרו-אינטסטינלי יש לעתים צורך בבדיקת המעי הגס כולו באמצעות 'קולונוסוקופיה'.


   
אבחון מוקדם של מערכת העיכול                                                          בדיקות אנדוסקופיות                                      טיפול בטחורים


על מנת לטפל בטחורים יש להמנע מהפעלת לחץ בעת הטלת הצואה ולעודד צואה רכה על ידי דיאטה עתירה בסיבים ושתייה מרובה. יש להרבות באכילת פירות וירקות טריים וסובין. יש להימנע ממשלשלים. יש לנגב את פי הטבעת ביסודיות ובזהירות לאחר כל הפרשת צואה בנייר טואלט עדין ושטוף במי סבון. לאחר מכן יש לייבש את האזור בעדינות. בנוסף, אמבטיות ישיבה עשויות להקל על הגירוי.

הטיפול התרופתי כולל פתילות או משחות לפי הצורך שנועדו להקל על הדלקת ועל הגירוי. במקרים מסויימים יש צורך בטיפול כירורגי שמטרתו להקטין או להרוס את רקמת הטחורים. ישנם מספר טיפולים כירורגיים:

  • קשירת טבעת גומי- הצמדת טבעת גומי סביב בסיס הטחור בתוך החלחולת. הטבעת חוסמת את זרימת הדם, והטחור מצטמק ונעלם בתוך מספר ימים. 
  • סקלרותראפיה (טיפול הטרשה)- הזרקת תמיסה כימית סביב כלי הדם הגורמת להצטלקות ולהקטנת הטחור.
  • שיטות המשמשות לטיפול בטחורים פנימיים וחיצוניים- חימום באמצעות חשמל או קרן לייזר (קרישת לייזר) או באמצעות אינפרא-אדום (קרישת אור אינפרא-אדום). שתי השיטות גם יחד נעזרות במכשור רפואי מיוחד לשריפת רקמת טחורים.
  • כריתת טחורים- לעיתים נדירות עולה הצורך להסיר טחורים פנימיים או חיצוניים חמורים, או גדולים במיוחד, בניתוח כריתה.  זהו האמצעי הטוב ביותר להסרת הטחורים לצמיתות.

 

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

גסטרו-מד מרכז מומחים למחלות דרכי העיכול, הכבד, הלבלב ותזונה נכונה 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
כתבו לנו      לאתר קל-מד     מפת האתר
נוצר ע"י קונסיסט כל הזכויות שמורות. גסטרומד, 2005
לאתר של פוד-מד