עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף

מכון הדמיה

התוכן המאמר

מהו דימות רפואי?

דימות רפואי הוא תהליך אבחוני שמטרתו לאפשר סקירה של איברים פנימיים וזיהוי תהליכים פתולוגיים המתרחשים בתוכם. הדימות היא שם כולל למגוון טכניקות שאינן פולשניות, המבוצעות על ידי רופא המומחה ברדיולוגיה.  

למידע נוסף

undefined

US 

אולטראסאונד, הנקרא בעברית בדיקת על קול, היא טכניקת הדמיה המבוססת על גלי קול בתדר גבוה. בעזרת מריחת ג'ל שקוף על גוף הנבדק, מונח מתמר השולח גלי קול בתדר גבוה, שאינם נשמעים לאוזן האנושית, קולט את גלי הקול המוחזרים אליו ובונה מהם תמונה של אברי הגוף הנסרקים.

למידע נוסף

undefined

CT

בדיקת הסי.טי מבוססת למעשה על צילומי רנטגן רבים, המייצרים יחד תמונה תלת מימדית מדוייקת של האיבר הסרוק. 

למידע נוסף

undefined

MRI

הדמיית תהודה מגנטית (MRI- Magnetic resonance imaging ) היא טכניקה שמשתמשת בשדה מגנטי וגלי רדיו בכדי ליצור תמונות מפורטות של האיברים והרקמות בגוף. 

למידע נוסף

undefined

רנטגן

צילום רדיוגרפי המתבצע באמצעות קרני רנטגן, בעלות קרינה אלקטרומגנטית מיינת, הוא בעל חדירות גבוהה המאפשרת שיקוף עצמים צפופים. 

למידע נוסף

 

מיפוי

מיפוי הוא שיטת הדמיה המנצלת קרינה מחומרים רדיואקטיביים לצורכי צילום. שלא כמו צילומי רנטגן, מקור הקרינה אינו קרני X, אלא חומרים המוזרקים לגוף. מסיבה זו המצלמות אינן מקרינות ומשך הבדיקה אינו משפיע על מידת הקרינה.  

למידע נוסף

 

PET CT 

PET-CT היא בדיקת דימות רפואי המשלבת במכשיר אחד היברידי שתי טכנולוגיות של הדמיה - טומוגרפיה ממוחשבת עם טכנולוגיה ברפואה גרעינית הידועה כטומוגרפיה של חומרים רדיואקטיביים פולטי פוזיטרונים. 

למידע נוסף

 

PET MRI

בדיקת PET מספקת מידע על הפעילות המטבולית של הגוף, ואילו בדיקת MRI ו-CT מספקות יותר מידע אנטומי. השילוב ביניהן נותן לנו את בדיקות ה- PET CT וה- PET MRI.

למידע נוסף

 

קולונוסקופיה וירטואלית

קולונוגרפיה טומוגרפית ממוחשבת [CT], המכונה גם קולונוסקופיה וירטואלית, היא טכנולוגיה המתפתחת כשיטה חדשה לגילוי סרטן המעי הגס, עליה נערכים מחקרי הערכה. 

למידע נוסף

undefined

שיקוף דינמי (וידאו)

בדיקות שיקוף מאפשרת הדגמה דינמית של תהליכים בגוף ותיעודם בסדרת צילומים או בסרטי ווידאו קצרים. 

למידע נוסף

undefined

אלסטוגרפיה

אלסטוגרפיה היא בדיקה לא פולשנית המתעדת את המאפיינים האלסטיים של הכבד ומסייעת לכמת פיברוזיס בכבד. 

למידע נוסף

undefined

צוות המכון

דר' מוריאל ווב – מומחית להדמיה ורופאה בכירה במכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי תל-אביב, ובמכבי. דר' מוריאל עוסקת במחקר של כבד שומני ובהדמיית רצפת האגן. 
דר' סופי ברנס – מומחית להדמיה ורופאה בכירה באגף הדימות במרכז הרפואי תל-אביב.

undefined