עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף

גסטרומדיה

ידע הוא כוח. בעיקר כשיודעים להשתמש בו.

בעידן שבו אוקיינוסים של מידע פרושים לפנינו, רק מחכים שנושיט יד ונלחץ על העכבר, נושא המידע החופשי פתאום מקבל משמעות קצת אחרת. במיוחד כשזה מגיע לתחומים כמו רפואה ואבחון עצמי. עוד לפני שאנחנו מספיקים לשאול את עצמנו שאלה, אנחנו כבר בעיצומו של שיטוט בגוגל, תרים אחרי תשובה. והבעיה לפעמים גדולה יותר כשאנחנו מוצאים את התשובה.

במחקר שבוצע בשנת 2012 באוניברסיטת הונג קונג, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Consumer Research, עלה כי אנשים המאבחנים את עצמם נוטים יותר להאמין שיש להם מחלה קשה, מכיוון שהם מתמקדים בתסמינים יותר מאשר בסבירות לחלות במחלה המסוימת ברמת האוכלוסייה. לעומת זאת, כאשר מדובר באדם זר, שיקולי האבחון נוטים להיות יותר אובייקטיביים ולהסתמך על שיקולים סטטיסטיים. וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על מידע חלקי במקרה הטוב ומידע שגוי במקרה הפחות טוב.

פה אולי המקום להזכיר את משפטו המפורסם של וויליאם אוסלר, אבי הרפואה המודרנית: "לרופא שמטפל בעצמו יש מטופל טיפש".

אז לפחות ל-65% מהגולשים יש כנראה מטופלים טיפשים. במחקר שהתבצע באוניברסיטת חיפה לפני כ-4 שנים, נמצא כי זהו שיעור הגולשים המחפשים מידע רפואי ברשת. עבור עצמם או עבור בן משפחה. מדובר במספרים עצומים, הדורשים אותנו, אנשי הרפואה, לעמוד על המשמר הרבה יותר משאי פעם נדרשנו לו. גסטרומד, במהותה, דואגת לגשר על הפער הזה, בין המידע החלקי והשגוי , לבין האוטוריטה העומדת מאחוריו.

שלח לחבר
Close
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר: