עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף

גידולי מערכת העיכול

מהו סרטן ?
סרטן הינו מונח שמשתמשים בו כאשר תא בגוף מתחיל להתחלק ללא שליטה ומסוגל לחדור לאיברים סמוכים באופן ישיר או דרך הלימפה והדם. קיימים למעלה מ 100 סוגי סרטן שונים בכל איברי הגוף. 
בשלב הראשון הסרטן בדרך כל אינו גורם לכל תלונה אבל כאשר הוא גדל הוא מלווה בתלונות מקומיות בהתאם לאיבר הנגוע ע"י פגיעה מכנית כמו חסימה או דימום או ע"י שחרור של חומרים כימיים לדם ואז השפעתו כללית כמו חולשה עייפות או אנמיה. 

סרטן מערכת העיכול?
גידולי מערכת העיכול הם השכיחים ביותר בין שאר מערכות הגוף והם הסביה השכיחה ביותר לתמותה במחלות דרכי העכיול. גידולים אךו כוללים את כל אברי מערכת העיכול [ושט, קיבה, תריסריון מעי דק, מעי גס רקטום ואנוס] ושל האיברים הקשורים לדרכי העיכול [כבד לבלב ומרה]. 
המאפיין את גידולי מערכת העיכול היא העובדה שהם מתפתחים מנגעים שפירים שבשלב המוקדם אינם גורמים לתסמינים,  אבל ניתנים לגילוי בדרכים שונות כמו אנדוסקופיה או בדיקת דם אן דם סמוי בצואה ובכך מתאפשר למנוע אותם או לגלות בשלב בו ניתן לטפל ולרפא את החולה. 

כיצד מאבחנים ומטפלים בסרטן מערכת העיכול?
האבחון בסרטן הוא מורכב בשלבים הראשונים בהם עדיין אין תלונות ותסמינים ופשוט יותר בשלבים מתקדמים. לעומת זאת הטיפול בשלבים הראשונים הוא קל ומאפשר רפוי ואילו בשלבים המתקדמים הוא מורכב ולא מאפשר רפוי מלא. כיוון שמרבית הסרטנים במערכת העכיול נתנים למניעה חשוב שכולנו נשתלב בתוכנית מסודרת ואישית של הערכת הסיכון לפתח סרטן ובמידה וכבר התפתח סרטן תוכנית שתכלוו הערכת הסוג המדויק של הגידול, דרגה וחומרה והתאמת הטיפול המתאים.