חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלסטוגרפיה (Transient Elastography)

אלסטוגרפיה היא בדיקה לא פולשנית שנועדה לכמת את השומן התוך כבדי במטופלים עם מחלת כבד שומני ולהעריך את הנזק הכבדי במטופלים עם מחלת כבד כרונית. זו בדיקת אולטראסאונד ייחודית, שפותחה בארץ על ידי ד"ר מוריאל ווב וייחודיותה בכך שהיא מתעדת את המאפיינים האלסטיים של הכבד ומסייעת לכמת פיברוזיס בכבד (תהליך פתולוגי של יצירת רקמת חיבור באיבר או ברקמה כניסיון של הגוף לתקן את עצמו מנזק). במהלך הבדיקה, מתמר קטן מוחדר לתוך הכבד ונמדדת מהירות של גל.

מידע כללי

הבדיקה נותנת:

  1. מידע על חומרת הנזק הכבדי במחלת כבד כרונית ומשלבת בדיקת אולטרה סאונד של הכבד. הבדיקה מכמתת את דרגת הפיברוזיס באמצעות מכשיר הסורק את מידת האלסטיות שלו ומשלב בדיקת אולטרה סאונד. כך, הבדיקה מספקת מידע רחב על מצב הכבד ומאפשרת קבלת החלטות טיפוליות מבוססות בחולים עם מחלות כבד כרוניות בכלל והפטיטיס C בפרט.
  2. כימות השומן התוך כבדי במטופלים עם מחלת הכבד השומני, המהווה את מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי ואחד הגורמים העיקריים למחלת כבד כרונית. עם השנים ובכ-20% מהמטופלים, השומן המצטבר בכבד גורם להיווצרות דלקת כרונית ובשלבים מתקדמים יותר לצלקות/פיברוזיס ושחמת הכבד. שחמת הכבד עלולה לגרום לאי-ספיקת הכבד וצורך בהשתלת כבד ולעיתים רחוקות להתפתחות של סרטן ראשוני של הכבד. מחלת הכבד השומני כרוכה גם בתחלואה של הלב וכלי הדם. על ידי ביצוע בדיקות כימות שומן עוקבות באותו המטופל, ניתן יהיה לנטר תגובה לטיפול בכבד השומני ולצפות בהיעלמות השומן התוך כבדי תוך כדי הטיפול.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​