עבור לתוכן המרכזי
עבור לתפריט המרכזי
עבור להצהרת נגישות
עבור לדף צור קשר
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
אבחון-בדיקות ופעולות

כימות שומן תוך כבדי

עברית | English | #
תקציר
בפירוט

תקציר

בדיקת כימות השומן התוך כבדי היא בדיקת אולטראסאונד ייחודית, שפותחה בארץ על ידי ד"ר מוריאל ווב, ומאפשרת לכמת את השומן בכבד.

   
מידע כללי

מידע כללי

מחלת הכבד השומני היא אחד הגורמים העיקריים כיום למחלת כבד כרונית. מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי, ושכיחותה מגיעה ל-15%-30% מכלל האוכלוסייה המערבית והיא צפויה לעלות עם העלייה בשכיחות השמנת היתר באוכלוסיה. כבד שומני נובע  מהצטברות של עודף שומן בכבד שהכבד לא הצליח לפרק. בדרך כלל תאי הכבד מכילים מעט שומן, אך אם תכולת השומן בכבד מגיעה ליותר מ-5% ממשקלו, מתפתח כבד שומני.

 

הצטברות השומן בתאי הכבד איננה גורמת לנזק משמעותי לכבד, אך עם השנים ובכ-20% מהמטופלים, השומן המצטבר בכבד גורם להיווצרות דלקת כרונית ובשלבים מתקדמים יותר לצלקות/פיברוזיס ושחמת הכבד. שחמת הכבד עלולה לגרום לאי-ספיקת הכבד וצורך בהשתלת כבד ולעיתים רחוקות להתפתחות של סרטן ראשוני של הכבד.

מחלת הכבד השומני כרוכה גם בתחלואה של הלב וכלי הדם. נמצאה התאמה ברורה בין דרגת השמנת הכבד לבין חומרת הנזק הכבדי וכן נמצאה התאמה לסיכון לפתח מחלת לב וכלי דם. ביופסית כבד מספקת מידע על מידת ההסננה השומנית ודרגת הנזק הכבדי אך כמצוין לעיל בדיקה זאת  פולשנית.

בדיקת כימות שומן מכמתת בדייקנות את דרגת ההשמנה הכבדית בשיטה חדשנית שאינה פולשנית והמבוססת על בדיקת אולטראסאונד. מכשיר זה משלב בנוסף בדיקת אולטרה סאונד של הכבד ושוב נחסכת בדיקת  אולטרה סאונד נוספת.

על ידי בצוע של בדיקות כימות שומן עוקבות באותו המטופל ניתן יהיה לנטר תגובה לטיפול בכבד השומני ולצפות בהעלמות השומן התוך כבדי תוך כדי הטיפול. המרכז למחלות כבד מציע למטופלים עם הכבד השומני טיפול כוללני על ידי צוות רב תחומי. בנוסף, המרכז מציע בדיקה זאת כבדיקת שגרה שנתית checkup)) אצל אנשים בריאים לצורך איתור הכבד השומני והתאמת הטיפול המתאים.

 

תלונות וסימנים

סיבות

מהלך וסיבוכים

בירור רפואי

כיצד להתכונן?

טיפול

סגנון חיים

מניעה

אצלנו בגסטרומד

מקורות