עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
אבחון-בדיקות ופעולות

קולונוסקופיה - בדיקת דרכי עיכול תחתונות ( Colonoscopy )

עברית | English | #
תקציר
בפירוט
אצלנו בגסטרומד

תקציר

קולונוסקופיה נחשבת לבדיקה נפוצה ושגרתית, ומבוצעת לצורך אבחון וטיפול במחלות של המעי הגס.

מידע כללי
כיצד להתכונן?

מידע כללי

מהי קולונוסקופיה?

קולונוסקופיה נחשבת לבדיקה נפוצה ושגרתית, ומבוצעת לצורך אבחון וטיפול במחלות של המעי הגס. בדיקה זו מתבצעת עלידי רופא גסטרואנטרולוג, המתמחה במחלות דרכי העיכול, באמצעות החדרת אנדוסקופ אל פי הטבעת של הנבדק. האנדוסקופ הינו צינור דק וגמיש אשר בקצהו מצויה מצלמת וידאו זעירה. במהלך הבדיקה הרופא צופה בזמן אמת במתרחש במעי דרך מסך המוניטור. התמונות אשר מתקבלות דרך האנדוסקופ על המסך מוגדלות פי 6, דבר המאפשר יכולת גילוי והסרה של פוליפים באופן הטוב ביותר. באמצעות בדיקת הקולונוסקופיה ניתן למנוע את סרטן המעי הגס – מחלה הנחשבת לשנייה בשכיחותה במערב ובמדינת ישראל (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים). מידי שנה מתגלים בארץ כ-3,300 חולים חדשים במחלה, וכשליש מהמאובחנים נפטרים ממנה. בניגוד למרבית מחלות סרטן שלא ניתן לגלות בזמן. 
הסיבה לכך, היא שסרטן המעי מתחיל בדרך כלל כפוליפ המתפתח במעי, הפוליפ גדל באיטיות במשך תקופה ארוכה של כ- 5-7 שנים ועלול להתפתח לגידול. על ידי הסרתו של הפוליפ במהלך בדיקת קולונוסקופיה ניתן למנוע את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

בזמן בדיקת הקולונוסקופיה ניתן לבצע מספר פעולות כמו זיהוי גידולים בשלב מוקדם, לקיחת דגימת ביופסיה, כריתת פוליפים במעי, עצירת דימום, שליפת גופים זרים והרחבת הצירויות. יתרונות אלו הופכים את הבדיקה מכלי דיאגנוסטי (אבחוני) בלבד,לכלי טיפולי.

 


 גסטרומד הבדיקה האנדוסקופית מתבצעת באמצעות הטכנולוגיות החדישות ביותר הקיימות כיום:

 • שימוש בטכנולוגית משופרת הדמייה -  (HDTV) טכנולוגית High Definition החדישה, המוכרת לרובנו ממסכי הטלוויזיה בביתנו, משולבת כיום בעולם הרפואה. בדיקות אנדוסקופיות של מערכת העיכול המתבצעות בעזרת ציוד זה מאפשרות לרופא לצפות בתמונה ברורה וחדה יותר ולאתר מוקדם יותר נגעים זעירים.
 • כרומו אנדוסקופיה -  צביעה של רירית מערכת העיכול ע"י צבעי מיוחדים או באופן אלקטרוני ע"י טכניקה של עיבוד תמונה. ביצוע הבדיקה מאפשר להדגיש את שטח הפנים של הרירית ולאתר טוב יותר נגעים כמו: פוליפ, נגע שטוח עם שינויים טרום-סרטניים שלא מתאפשר לראות לעיתים בבדיקה הרגילה.
 • שימוש ב  CO2 - עד היום נהוג במהלך בדיקת הקולונוסקופיה "לנפח'" את המעי באוויר ומים על מנת לאפשר הסתכלות טובה של חלל המעי. בגסטרומד אנו משתמשים בגז CO2במקום באוויר. גז זה נספג פי 150 והוא יעיל יותר מאוויר דרך דופן המעי .כך נמנעת תחושת ניפוח הבטן לאחר הבדיקה. השימוש בשיטה זו לא רק מונע את תופעות הלוואי של כאב בטן ונפיחות לאחר הבדיקה, אלא גם מאפשר התאוששות מהירה יותר.

 


 מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה במקרים הבאים:

 • גילוי מוקדם באוכלוסייה בסיכון רגיל מעל גיל 50 (גברים ונשים)
 • שינויים בהרגלי היציאות כמו שלשול כרוני או עצירות
 • דימום בלתי מוסבר מפי הטבעת.
 • חשד למחלות מעיים דלקתיות כמו: קרון וקוליטיס כיבית
 • בירור של ירידה במשקל שאינה מוסברת
 • כאב בטן תחתונה מסיבה לא ברורה
 • מעקב אחר נבדקים המצויים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס כמו משפחות של חולים, מעקב אחרי כריתת פוליפים או סרטן משפחתי

תלונות וסימנים

סיבות

מהלך וסיבוכים

בירור רפואי

כיצד להתכונן?

אופן ההכנה לבדיקה

הצלחת הבדיקה תלויה מאוד בהכנה ולכן חשוב להקפיד על ההוראות על מנת שהבדיקה
תבוצע "אחת ולתמיד". מומלץ לקרוא בקפדנות את חוברת ההסבר המצורפת: "אחת ולתמיד"

ההכנות עלולות להשתנות בין מקום למקום. ההכנות המופיעות הן למטופלי גסטרומד בלבד.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת הקולונוסקופיה נחשבת לבטוחה ולמהימנה עם אחוזי הצלחה גבוהים ואחוזי סיכון נמוכים יחסית. 
לפני הכניסה לחדר הבדיקה מתבקש הנבדק לחתום על טופס הסכמה בו מוסברים לו הסיכונים והסיבוכים האפשריים. הסיכון העיקרי בבדיקה הוא לעיתים דימום קל שנעצר באופן ספונטני כאשר לוקחים ביופסיה או אם מסירים פוליפ. סיבוך נדיר, אך מוכר, הוא התנקבות של המעי (פרפורציה) – מצב חירום שעלול לסכן חיים, ודורש אבחון מהיר והתערבות ניתוחית דחופה.

בדיקת הקולונוסקופיה מבוצעת תחת מתן זריקת טשטוש לתוך הוריד, אותה נותן הרופא טרם התחלת הבדיקה. הנבדק מנוטר לאורך כל הבדיקה ולאחר השפעת זריקת הטשטוש, מחדיר הרופא את האנדוסקופ דרך פי הטבעת. תוך כדי התקדמות בחלל המעי הגס, מחדיר הרופא אויר ו"מנפח" את המעי זאת בכדי לשפר את תנאי הראות בתוכו. 
בדיקת קולונוסקופיה אורכת בממוצע כ- 20 דקות ולעיתים אף פחות. לאחר הבדיקה עובר הנבדק לנוח בחדר התאוששות ולבסוף לשיחה עם הרופא לאחר שיתאושש.


 לאחר הבדיקה

 • אסור לנהוג כ-12 שעות עקב השפעת חומרי הטשטוש
 • במידה ונלקחת ביופסיה במהלך הבדיקה תקבל את תוצאותיה כשבועיים בערך לאחריה
 • בכל מקרה של כאב בטן מתמשך, הקאה או עליית חום מעל 38 מעלות יש ליידע את הרופא המבצע. מחוץ לשעות פעילות המכון יש להגיע לחדר המיון עם דו"ח הבדיקה.

 

טיפול

סגנון חיים

מניעה

מקורות