עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
אבחון-בדיקות ופעולות

אולטראסאונד אנדוסקופי ( EUS )

עברית | English | #
תקציר
בפירוט
אצלנו בגסטרומד
מקורות

תקציר

אולטרסאונד אנדוסקופי (EUS), של מערכת העיכול, הינה פרוצדורה משוכללת, אשר באמצעותה ניתן לזהות ולאבחן תהליכים זעירים במיוחד בדופן מערכת העיכול ובאיברים הסמוכים כגון לבלב, דרכי המרה, וכן לבצע שורה של פעולות טיפוליות הדורשות דיוק מירבי. 

EUS מאפשר בדיקה על קולית של לבלב ממרחק של מילימטרים ספורים עם רזולוציה גבוהה מאוד. במידה ונמצא גוש בלבלב ניתן לשאוב ממנו תאים לבדיקה במיקרוסקופ דרך מחט שמוחדרת ללבלב. 

 

 

מידע כללי
תלונות וסימנים
מהלך וסיבוכים
כיצד להתכונן?

מידע כללי

במהלך בדיקה אנדוסקופית על קולית (אולטרה סאונד אנדוסקופי, (endoscopic ultrasound, EUS מוחדר לגוף האדם אנדוסקופ עם מתמר זעיר של אולטראסאונד שמחובר לקצהו. הודות לחיבור הייחודי בין האנדוסקופ לבין האולטראסאונד ניתן במהלך הבדיקה לראות איברים שנמצאים "מחוץ" לחלל המעי, כגון לבלב, דרכי מרה, כיס מרה, כבד, טחול, בלוטות יתרת הכליה וכד'.

אולטראסאונד אנדוסקופי מאפשר בדיקה על קולית של לבלב ממרחק של מילימטרים ספורים עם רזולוציה גבוהה מאוד. במידה ונמצא גוש בלבלב ניתן לשאוב ממנו תאים לבדיקה במיקרוסקופ דרך מחט שמוחדרת ללבלב. בחולים בהם הסרת גידול הלבלב איננה אפשרית עוד בשל התפשטותו לאיברים אחרים, שאיבת תאים (ביופסית מחט) מאפשרת זיהוי מדויק של סוג הגידול והתאמה טובה יותר של הטיפול הכמותרפי. בחולים עם כאב קשה בעקבות סרטן לא נתיח, ניתן להזריק דרך המחט הזאת חומר משכך כאב לתוך הלבלב. הבדיקה רגישה ביותר לגילוי גידולים קטנים בלבלב, אינה כרוכה בקרינה, ולכן ניתן לבצעה מדי שנה בחולים עם סיכון מוגבר לחלות בסרטן לבלב כחלק מתכנית גילוי מוקדם. הבדיקה אינה דורשת הכנה מיוחדת (מלבד צום) ומבוצעת בהרדמה מלאה לתוך הווריד.

אולטרה סאונד אנדוסקופי הינו כלי מצוין לאבחון של אבנים בכיס המרה ובדרכי המרה שלא ניתן לראות באולטראסאונד בטן רגיל.

גידולים ציסטיים (ציסטות) בלבלב הפכו ל"מגפה" בשנים האחרונות עקב שימוש נרחב בבדיקות הדמיה שונות. חלק מהציסטות יכולות לעבור התמרה ממארת במרוצת השנים. אולטרה סאונד אנדוסקופי מאפשר  להבחין בין סוגים שונים של ציסטות, לעקוב אחרי הגדילה שלהן, ולהפנות חולה לניתוח לפני שהציסטה הופכת לסרטן.

אולטראסאונד אנדוסקופי נחוץ גם להערכת גושים שנמצאים מתחת לשכבה הפנימית ביותר (רירית) של מערכת העיכול. הודות ליכולתו לבדוק את שכבות דופן המעי, EUS נותן תמונה מפורטת של גושים תת ריריים כאלה, ועוזר לרופא לקבוע את טיבו של הגוש ולהחליט מה הוא הטיפול הטוב ביותר.

החיסרון של EUS הינו אופיו הפולשני והסיכון הזעיר לנקב במעי. לכן יש לעבור את הבדיקה רק אצל גסטרואנטרולוג מנוסה שעבר הכשרה מיוחדת  וצבר ניסיון ניכר בביצוע הבדיקה. 

 

 

תלונות וסימנים

מומלץ לבצע בדיקת אולטראסאונד אנדוסקופי במקרים הבאים:

 • להעריך את דרגת ההתפשטות של גידולים דרך דופן הושט, קיבה תרסריון ורקטום
 • לזהות ולאפיין תהליכים דלקתיים בדופן המעי שלא מזוהים בבדיקות הדמיה שגרתיות
 • להגדיר ולאפיין ממצאים פתולוגיים בלבלב ובאיברים תוך בטניים ולקחת דגימה במידה הצורך להיסטולוגיה, ציטולוגיה או בדיקת נוזל לסמני סרטן.
 • לנקז ציסטות בלבלב
 • הזרקת חומר מאלחש למצבור תאי עצב – גנגליון של עצב הצליאק, במטרה לטפל בכאב קשה בחולים הסובלים מדלקת כרונית או גידול של הלבלב.

סיבות

מהלך וסיבוכים

אופן ביצוע הבדיקה

לפני הכניסה לחדר הבדיקה מתבקש הנבדק לחתום על טופס הסכמה בו מוסברים לו הסיכונים והסיבוכים האפשריים. הסיכון העיקרי בבדיקה הוא לעיתים דימום קל שנעצר באופן ספונטני כאשר לוקחים ביופסיה. בדיקת האולטראסאונד האנדוסקופי מתבצעת תחת טשטוש המאפשר לנבדק לעבור אותה במינימום של אי-נעימות. זריקת הטשטוש ניתנת לווריד, לפני תחילת הבדיקה, ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צידו השמאלי.

בתחילת הבדיקה מתיז הרופא חומר מאלחש אל תוך הלוע על מנת להפחית כל תחושה של אי נעימות במקום. לאחר השפעת החומר המאלחש, מתחיל הרופא להחדיר את האנדוסקופ בעדינות אל פיו של הנבדק. החדרת המכשיר אינה כרוכה בכאב ולא מפריעה לנשימה. 

הרופא מתקדם דרך הלוע אל הוושט, הקיבה או התריסריון – בהתאם למטרת הבדיקה. כאשר הרופא מגיע אל האיבר הרצוי הוא מבצע סריקת אולטרסאונד. בהתאם לממצאים שיתגלו, עשוי הרופא להחליט על לקיחת ביופסיה מהממצא. הביופסיה תילקח על ידי מחט עדינה שתוחדר אף היא אל איבר המטרה דרך האנדוסקופ.

משך הפעולה הוא כ-30- 45 דקות. לאחר הפעולה המטופל עובר לנוח בחדר התאוששות ובסוף לשיחה עם הרופא.

לאחר הבדיקה

 • אסור לנהוג כ-8 שעות עקב השפעת חומרי הטשטוש
 • במידה ונלקחת ביופסיה במהלך הבדיקה תקבל את תוצאות הבדיקה כשבועיים לאחריה
 • בכל מקרה של כאב בטן מתמשך, הקאה או עליית חום מעל 38 מעלות יש ליידע את הרופא המבצע. מחוץ לשעות הפעילות המכון יש להגיע לחדר המיון עם דו"ח הבדיקה.

בירור רפואי

כיצד להתכונן?

  הנחיות לקראת הבדיקה

 • יש להביא תוצאות של בדיקת דם- ספירה ותפקודי קרישה (PT, PTT, INR)
 • אם ביצעת בדיקות הדמייה כמו CT ,US, MRI. יש להביא אותם ביום הבדיקה. גם את הצילומים וגם את הפענוח
 • במידה ואת/ה נוטל/ת תרופות באופן קבוע, יש להתייעץ עם הרופא המטפל באם יש להפסיק אותם לפני הבדיקה
 • אם אתה סובל מלחץ דם גבוה או ממחלת לב, עליך לקחת את התרופות הקבועות שלך כסדרן
 • לחולי סוכרת: אסור להזריק אינסולין בבוקר הבדיקה, אך יש להביא את האינסולין עימך. יש להביא גם אוכל  לארוחה  לאחר הבדיקה
 • אם אתה נוטל תכשירים נוגדי קרישה (כולל אספירין, פלויקס) או מדללי דם (כגון קומדין), עליך להיוועץ בגסטרואנטרולוג המטפל אם להפסיק את הטיפול כשבוע לפני הבדיקה. במידה וכן, יש להפסיק את הטיפול בהתייעצות רופא מטפל. לא ניתן לבצע ביופסיה FNA אם אתה ממשיך ליטול תרופות אלה.
 • עליך לבוא לבדיקה עם מלווה. עקב מתן תרופות העלולות לפגום בערנות הנהיגה ברכב אסורה ביום הבדיקה. 

כלכלה

 • עליך להישאר בצום 8 שעות קודם הבדיקה. ניתן לשתות מים צלולים עד כשעתיים טרם הבדיקה

לאחר הבדיקה

 • תנוח/י בחדר ההתאוששות. המלווה יוכל לשהות לצדך
 • שתייה ואכילה בגמר הבדיקה יותרו ע"פ הוראות הרופא (רצוי להביא כריך)
 • מידע על תוצאות הבדיקה והוראות טיפול ומעקב יינתנו ע"י הרופא שביצע את הבדיקה טרם תשוחרר/י לביתך

 

טיפול

סגנון חיים

מניעה

אצלנו בגסטרומד

במכוננו הבדיקה מבוצעת  על ידי ד"ר אולגה ברקאי, בוגרת תת התמחות לאנדוסקופיה פולשנית באוניברסיטת אינדיאנה בארה"ב ובעלת ניסיון של שנים רבות בבדיקות EUS אבחנתיות וטיפוליות.

בנוסף, מכשיר  ה- EUS שלנו  הינו דגם חדיש ביותר, דק וגמיש יותר ממשכירים סטנדרטיים, ולכן מאפשר הורדת סיכון של הבדיקה למינימום,  ללא פגיעה באיכות הבדיקה.   בארץ מכשיר כזה נמצא בשימוש רק במכוננו.

יתרונות יחודיים לבירור בגסרומד

הכנה לאולטרא סאונד אנדוסקופי

מקורות