תזונה למניעת תסמונת מטבולית

בשנות השמונים הבינו בעולם הרפואה כי חלק מגורמי הסיכון למחלות מטבוליות קשורים זה בזה: השמנת יתר מובילה לרמות שומנים גבוהות בדם, ליתר לחץ דם ולעמידות הגוף לאינסולין – עד להתפתחותה של מחלת סוכרת המבוגרים (סוכרת סוג 2). הקשר ההדוק הזה בין גורמי הסיכון עומד בבסיסה של התסמונת המטבולית.

סוכרת היא מחלה מטבולית נפוצה מאוד ומעריכים כי בישראל יש בין 160,000-360,000 חולי סוכרת מכל הסוגים. היא מתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן, והיא מגיעה בצורות שונות, שהמשותף לכולם הוא הבעיה בייצור האינסולין או בהיענות התאים אליו.

למרות שסוכרת עלולה להופיע כמעט בכל גיל, שכיחותה עולה עם הגיל והיא קשורה, אולי יותר מכל מחלה אחרת, לתזונה ולאורח החיים המערבי. הגורם העיקרי למחלה הוא השמנה ותזונה לקויה.

מידע כללי

במחקר שנערך בפינלנד, נבחנה השפעתה של פעילות גופנית ודיאטה להורדת משקל של 5% במניעת סוכרת ב-522 איש עם הפרעה במשק הסוכר. הירידה בהתפתחות הסוכרת במהלך 3 שנות המחקר הגיעה ל- 58%.

ככלל, במחקרי מניעת הסוכרת, ירידה של כ- 5-4 ק"ג במשקל הייתה קשורה בהפחתה עצומה בסיכון לפתח סוכרת! ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם הנתון כי ל-80% מהסובלים מסוכרת מבוגרים יש עודף משקל בזמן האבחון. סימני הסוכרת נעלמים אצל רבים מאנשים אלה כאשר הם יורדים במשקלם. אפילו אצל אנשים בריאים, עלייה משמעותית במשקל תביא לתופעה דמוית סוכרת– הפרעות בחילוף החומרים של הסוכרים, חוסר סבילות לאינסולין ועלייה ברמת שומני הדם.

מכיוון שתורשה היא חלק מהגורמים לסוכרת, אנשים אשר להם היסטוריה משפחתית של סוכרת, נמצאים בקבוצת סיכון לחלות אף הם בשלב כלשהו בחייהם. תזונה לא מאוזנת חושפת אותם לסיכון גבוה הרבה יותר לחלות בסוכרת, כמו גם היעדר פעילות גופנית. לא רק זאת, אלא ששמירה על דיאטה למניעת סוכרת, יעילה גם לסוכרתיים במניעת סיבוכים הקשורים בסוכרת. בטווח הקצר חולים עם סוכרת נעורים ורמת סוכר גבוהה עלולים לפתח הפרעה קשה בחילוף החומרים המאופיינת ברמת סוכר גבוהה, חומציות יתר בדם, והצטברות קטונים (חומר הנוצר בזמן פירוק שומן). חולים עם סוכרת מבוגרים עלולה רמה גבוהה מדי של סוכר לגרום לעליה באוסמולריות של הדם, לבלבול ואפילו לחוסר הכרה. בטווח הארוך, עלולה רמת הסוכר הגבוהה בדם לפגוע בכלי דם גדולים וקטנים כאחד, וכתוצאה מכך עשויים להופיע סיבוכים בטווח הארוך. סיבוכים אלו כוללים פגיעה בלב, בכליות, בעיניים ובגפיים פגיעה זו מתרחשת בייחוד ברגליים. בנוסף ישנה פגיעה ביכולת הגוף לרפא פצעים ופגיעה בעצבים תחושתיים שמתבטאת בירידה או באובדן תחושה בעור. פגיעה במערכת העצבים הלא רצונית (אוטונומית) עשויה לגרום לאין אונות, הפרעות בעיכול והפרעות במערכת הלב וכלי הדם.חלק מהחולים הסובלים מסוכרת של מבוגרים סובלים גם מלחץ דם גבוה.

טיפול

בינואר 2008 פרסמה האגודה האמריקאית לסוכרת את המלצותיה החדשות לטיפול התזונתי במאמר שהתפרסם בעיתון הרפואי Diabetes Care ..
עיקר ההמלצות למניעת סוכרת מבוגרים:

  • ירידה מתונה של 7% מהמשקל ההתחלתי לאנשים עם עודף משקל, והקפדה על 150 דקות בשבוע של פעילות גופנית מתונה מפחיתות משמעותית את הסיכון להופעת סוכרת בקרב אוכלוסייה עם גורמי סיכון. פעילות גופנית גם משפרת את הרגישות לאינסולין ואת קליטת הסוכר בתאים ללא קשר לירידה במשקל, ובכך מסייעת עוד יותר לשיפור האיזון.
  • מומלץ לצרוך מזון עשיר בסיבים תזונתיים כמו דגנים מלאים, פירות, ירקות וקטניות.
  • שתייה מתונה של אלכוהול, כגון 2 כוסות יין ליום לגבר וכוס אחת לאישה, קשורה בהפחתת הסיכון לסוכרת. לעומת זאת, מעל 3 משקאות ביום עלולים להגביר את הסיכון לסוכרת!
  • הפחתת צריכת שומן רווי, הנמצא במזונות מהחי כמו גבינות שמנות, חמאה, שמנת ובשר שמן.

מניעה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​