עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
גוף וסגנון חיים בריא

אכילה קשובה ( Mindful Eating )

שלח לחבר
Close
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר:
 
עברית | English | #
תקציר
בפירוט
מקורות

תקציר

בעידן שבו לצרכים שלנו אין כמעט דיאלוג אמיתי עם האני הפנימי שלנו, בעידן שבו אנו מלעיטים את עצמנו בחומר כדי לא להתחבר לרגש, בעידן כזה לא פלא שאנו אוכלים ללא קשר לתחושת רעב או שובע, ואז שבויים במעגל אינסופי של דיאטות, שמנציחות את אותו דיאלוג פנימי שלא קיים – דיאלוג עם האוכל והאכילה.

בעידן בו הקשב מופנה בעיקר לחוץ -  לחוקים, למיתוסים, לאמונות, לצורך לשנות את הגוף לפי אמות מידה חברתיות. לצורך להקשיב לכל האוטוריטות החיצוניות האומרות לנו מה לאכול, כמה ומתי, מאבד האדם את הביטחון ביכולתו לדעת מה באמת טוב לו ונכון לו לאכול, ומתקשה לסמוך על עצמו ועל גופו. בעידן כזה לא פלא שאנו אוכלים ללא קשר לתחושת רעב או שובע, ואז שבויים במעגל אינסופי של דיאטות, שמנציחות את אותו דיאלוג פנימי שלא קיים – דיאלוג עם האוכל והאכילה.

אנו לא שואלים את עצמנו אם אנחנו רעבים, אלא פשוט אוכלים. אנו לא מקשיבים לצורכי הגוף שלנו, אלא פשוט מלעיטים אותו בעוד ועוד והשפע האדיר שקיים סביבנו, כאילו אם נצליח לבלוע את הכל, נהיה מאושרים יותר, מלאים יותר ושלמים יותר. אנו נעים בין \לילה להימנעות, מ'יימים מערכת יחסים של אהבה שנאה עם האוכל.

הדיאלוג הפנימי מפסיק את אותו בולמוס אכילה לשם אכילה, ומעודד הקשבה. הקשבה לגוף, ללב ולכל מה שעובר שביניהם.

כדי ללמוד אכילה קשובה יש להיעזר בטכניקות הקשיבות.

אכילה קשובה (Mindful Eating), או אכילה אינטואיטיבית, היא חלק בלתי נפרד מטיפול מבוסס קשיבות (Mindfulness), אשר מנחה את המטופל להתבוננות פנימית, לא שיפוטית ולא פרשנית, שלא מנסה לשנות את הקיים אלא רק ללמוד אותו ולקבל אותו כמו שהוא.

אכילה קשובה היא אכילה מתוך תשומת לב והתבוננות, אכילה שאינה מוסטת על ידי רעשים חיצוניים או פנימיים, על ידי רעב רגשי או על ידי ניסיון אינסופי להתמלא. אכילה קשובה היא אכילה שאין לה מטרה זולת להשביע את הגוף, למלא את צרכיו הבסיסיים ואפילו ליהנות בדרך. היא לא מבקשת לממש אידיאלים כמו רזון או יופי, היא לא שואפת להצליח, להשתנות או להשתפר. היא רק רוצה להשביע, לספק, להיות.

באכילה קשובה, האינטואיציה היא הכל, ההקשבה היא המורה וטעים או לא טעים רק הגוף קובע, ולא חומרי טעם וריח, וגם לא פרסומות שמחברות בין תשוקה לאוכל, בין הרגעה לאוכל ובין יופי לאוכל. השעטנז השכיח שבין אכילה קשובה לדיאטה אינו אפשרי, מכיוון שאכילה קשובה אינה מונעת מתוך רצון לרזות או להתאים לאידיאלים שהוכתבו על ידי הסביבה. אכילה קשובה מונעת אך ורק מתוך השאיפה הבסיסית של הגוף להיות שקט, שלו, שבע ובריא.