עבור לתוכן המרכזי
עבור לתפריט המרכזי
עבור להצהרת נגישות
עבור לדף צור קשר
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
טיפולים

ביופידבק ( Biofeedback )

עברית | English | #
תקציר
בפירוט

תקציר

ביופידבק היא שיטת משוב גופני, המלמדת את האדם להשיג שליטה גדולה יותר בפעולות הפיזיולוגיות של גופו וכך להתגבר על תחושות לא רצויות הקשורות במצב הגופני, כגון חרדות.

מידע כללי
סיבות
מהלך וסיבוכים

מידע כללי

שיטת הביופידבק למעשה מלמדת את האדם, באמצעות טכניקות שונות, להשיג שליטה גדולה יותר על גופו ולהקטין את התחושה שהגוף שולט בו. השיטה פותחה בשנות ה-40, במטרה לסייע לאנשים להתגבר על מצבי משבר ומעבר שונים המשפיעים על מצבם הפיזי, ללא טיפול תרופתי. ההנחה של מפתחי הביופידבק הייתה שלאדם יש את הכוחות להשיג איזון ושליטה עצמית וכל שעליו לקבל הוא שיקוף של מצבו הפיזיולוגיי. 

תלונות וסימנים

סיבות

ביופידבק מומלץ במקרים רבים של מתח וסטרס הגורמים לסבל ופגיעה בתפקוד. בנוסף, השיטה מסייעת לא אחת גם במצבי חולי ותסמינים, כמו אינסומניה, אסטמה, הפרעות קשב וריכוז, תסמונת מעי רגיש, עצירות, כאב כרוני וכ"ו.

 

מהלך וסיבוכים

הטיפול בביופידבק מתבצע אחד על אחד כשהמטופל מחובר למחשב באמצעות חיישנים המוצמדים לקצות אצבעותיו ומודדים מדדים גופניים שונים, כמו דופק או לחות. המטופל צופה במסך המציג בפניו את מדדיו הפיזיים. המשוב המיידי שהוא מקבל, מאפשר למטופל להגיב מיידית באיתור מקור המתח או השינוי הגופני הנמדד, ולשלוט בו באמצעות טכניקות שונות, כמו דמיון מודרך, תרגילי נשימה וכ"ו. הטיפול מאפשר לגוף להטמיע בזכרון את יכולת השליטה ומאפשרת למטופל להשיג ויסות גדול יותר של תפקודים שלכאורה אינם נשלטים כמו רמת המתח הפיזיולוגי והרגשי, קצב ואופי הנשימה, טמפרטורת האצבעות, קצב פעימות הלב וגלי המוח.

 

 

בירור רפואי

כיצד להתכונן?

טיפול

סגנון חיים

מניעה

אצלנו בגסטרומד

מקורות