חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיאטה אלמנטלית (Diet – Elemental)

מעטות דרכי התזונה שנבדקו בצורה מחקרית כיעילות לחולים במחלות מעי דלקתיות. אחת מהן היא הכלכלה האלמנטלית, שנמצאה כיעילה לטיפול במחלת קרוהן.

מידע כללי

לתזונה חשיבות רבה בתהליך הריפוי של מחלות מעי דלקתיות. מחלות אלו עלולות להוביל לתת תזונה המתבטאת באיבוד משקל, רמת אלבומין נמוכה בדם, אנמיה ומחסור בוויטמינים, מינרלים ויסודות קורט, כמו: ויטמינים מסיסי שומן, ויטמין B12 , חומצה פולית, ברזל, סידן, אשלגן, מגנזיום, אבץ וסלניום.

הדיאטה האלמנטלית והסמי אלמנטלית מבוססת על תכשיר סינתטי המכיל את כל אבות המזון מפורקים לאבני היסוד שלהם ומוכנים לספיגה קלה ומהירה, מה שמקל משמעותית על פעולת העיכול שלא צריכה להתמודד עם חלבונית שלמים, גלוקוז וחומצות שומן.

התכשיר המקובל ביותר לשימוש נקרא אליטרק, אבל כל תכשיר אלמנטלי מכיל:

כמות גבוהה של חלבון וחומצות אמינו בודדות או שרשרות של חומצות אמינו
כמות משתנה של שומן, בעיקר מסוג טריגליצרידים
מרכיבים תזונתיים המסייעים במצבי סטרס

הדיאטה האלמנטלית הוכיחה את עצמה כתחליף בטוח ולא רעיל לקורטיקוסטרואידים, בשל מספר יתרונות עיקריים שהיא טומנת בחובה:

ספיגת הפורמולה בשלמותה בחלק הראשון של המעי הדק, מאפשר למעי מנוחה ומפנה לו זמן להחלים.
ירידה בחדירות המעי ולהפחתה בזליגת חלבונים אל חלל המעי.
שיפור במצב הדלקתי, שמחקרים מסוימים מייחסים אותו להיעדר חלבונים שלמים, שעלולים לחדור לדופן המעי ולעורר תגובה חיסונית. ייתכן גם שתכולת השומן הנמוכה בדיאטה מסוג זה מפחיתה ייצור של חומרים מעודדי דלקת.
בנייה מחדש של הרירית הפגועה באמצעות אספקה של חומצות האמינו גלוטמין וארגינין.

סיבות

באילו מצבים מומלצת הדיאטה

דיאטה אלמנטלית יעילה הן כטיפול ראשוני והן כטיפול משלים בהתלקחות מחודשת של מחלת קרוהן וקוליטיס. היא מאפשרת מנוחה למעי, מורידה את החדירות שלו ואת הדלקת ומאפשרת בנייה מחודשת של הרירית הפגועה.
short Bowel Syndrome – מצב בו לפחות 50% מהמעי הדק לא מתפקדים, על רקע כריתה נרחבת או מחלה מפושטת.
תת תזונה אצל חולים לפני ניתוח
תסמונת המעי הרגיז

מהלך וסיבוכים

באילו מצבים הדיאטה אינה מומלצת

במצב רגיעה של מחלת הקרוהן, אין צורך בדיאטה כזו, מכיוון שאנו מעוניינים לשמר את ההיבט התפקודי של מערכת העיכול ואת יכולתה להתמודד עם פירוק וספיגה של מזונות מורכבים. מצד שני, יש לקחת בחשבון שעם הפסקת הדיאטה, המחלה יכולה להתלקח מחדש.
דלקת כיבית של המעי הגס.

טיפול

הדיאטה הפורמולה האלמנט לית אינה אלא אבקה לנטילה יומיומית בזמן התקף, ובהתאם להנחיות הרופא המטפל. המלצות לשימוש בתוספי תזונה צריכות להינתן על ידי תזונאים בעלי נסיון, הלוקחים בחשבון את צרכיו האישיים של החולה, מיקום המחלה, חומרתה והמצב הקליני של החולה. התייחסות אישית נותנת מענה להעדפותיו של החולה, מבלי לחרוג מהגבלות התזונתיות הנדרשות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​