עירוי ברזל (Iron Infusion)

ברזל הוא מינרל החיוני לתפקוד התקין של הגוף, ונמצא במזונות רבים. אצל אנשים מסוימים ישנו מחסור בברזל, מסיבות רבות ומגוונות, העלול לגרור איתו שורה של השלכות לא רצויות.

מידע כללי

ברזל הוא מינרל החיוני לתפקוד התקין של הגוף, ונמצא במזונות רבים. אצל אנשים מסוימים ישנו מחסור בברזל, מסיבות רבות ומגוונות, העלול לגרור איתו שורה של השלכות לא רצויות.
כאשר כדורית דם אדומה מסיימת את חייה ומתפרקת, הברזל שבתוכה נשאר בגוף וממוחזר באופן מירבי. אבל, ברזל המצוי בתאי עור או תאי רירית מערכת העיכול, או בתאי דם היוצאים מן הגוף (בעקבות דימום ממערכת העיכול או מטחורים, פצע מדמם, המחזור הנשי וכיו"ב), הולך לאיבוד. בקרב חולי קרוהן וקוליטיס, למשל, צפוי להופיע מחסור בברזל בשל אבדן ברזל במהלך דימום במערכת העיכול ופגיעה בספיגת הברל בגלל הדלקת במעי.

אחת הדרכים להשלים את החוסרים בברזל הם באמצעות עירוי ברזל תוך ורידי. העירוי למעשה עוקף את מנגנון ספיגת הברזל במעי, ומחדיר את הברזל ישירות לדם. עד היום, עירוי ברזל היה כרוך בתופעות לוואי שונות, ביניהן סחרחורות ,חולשה וירידה בלחץ הדם, וארך מספר שעות.
עירוי מסוג חדש, ferinject, הוא כמעט נטול תופעות לוואי, וניתן להזריק באמצעותו עד 1 גרם ברזל במשך מספר דקות, כמות המקבילה לשנה של טיפול פומי ול-88 עירויי ברזל מהדור הישן.

באילו מקרים מומלץ הטיפול בעירוי ברזל ferinject

עירוי ברזל מומלץ לילדים ולמבוגרים אשר ערכי הברזל שלהם נמוכים ותוספת ברזל חיצונית, או טיפול תרופתי, לא הועילו, או במקרים בהם טיפול חיצוני גרר תופעות לוואי.

באילו מקרים הטיפול בעירוי ברזל ferrinject אינו מומלץ

  • עירוי ferinject אינו מומלץ לסובלים מאנמיה שמקורה אינו חוסר ברזל
  • נשים בטרימסטר הראשון להריונן
  • אנשים שסבלו בעבר מתגובות אלרגיות לברזל
  • מטופלים עם היסטוריה של אסטמה או מחלות כבד
  • ילדים מתחת לגיל 14
  • מטופלים הסובלים מזיהום פעיל
  • מטופלים המקבלים טיפול פומי של ברזל


תופעות לוואי

תופעות לוואי קלות מתרחשות ב-1%-10% מהמטופלים ובכללם כאבי ראש, סחרחורות, פריחה, בחילות והקאות, כאבי בטן, התכווצות שרירים, שלשול, עצירות, בעיה בתפקודי כבד, סומק, לחץ דם גבוה או נמוך ותגובה אלרגית במקום ההזרקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​