עבור\י לתוכן המרכזי
עבור\י לתפריט המרכזי
תפריט לשינויישפות באתר
הגעת לתפריט הראשי, לחיצה על אינטר תעביר אותך אל לתוכן המרכזי
איזור התוכן המרכזי, לחיצה על אינטר תחזיר אותך אל ראש הדף
מחלות ומצבים

אכלזיה ( Achalasia )

עברית | English | #
תקציר
בפירוט

תקציר

אכלזיה היא מחלה נדירה בושט המתאפיינת בטונוס מוגבר, הגורם להתכווצות הושט ובכשל בתנועה הפריסטלטית (תנועות קצובות של הושט).

 

מידע כללי
תלונות וסימנים
סיבות

מידע כללי

תפקידו של צינור הושט הוא להעביר את האוכל מהפה והלוע אל הקיבה. זאת הוא עושה באמצעות תנועות קצובות (פריסלטיות). האכלזיה היא מחלה המתבטאת בסוגר שבין הוושט לקיבה. תאי העצב, הנקראים תאי הגנגליון, מתכווצים ופוגעים במעבר התקין של המזון מהוושט לקיבה. בנוסף, נפגעת התנועתיות התקינה של הוושט – הפריסטלטיקה.

מחלה זו נדירה ללמדי, ומופיעה בשכיחות של 1 ל – 100,000 איש בקירוב. ההופעה שכיחה דווקא בגיל הבגרות הצעירה, בין גילאי 25 ל – 60. 

תלונות וסימנים

תלונות אופייניות לאכלזיה כוללות דיספאגיה (קושי בבליעה) וריפלוקס. הפגיעה במהלך התקין של המזון מהוושט אל הקיבה, שאריות מזון

בגלל חוסר היכולת להעביר מזון אל הקיבה, מזון, שתייה והפרשות של מערכת העיכול נשארים בוושט, שמפתח התרחבות בלתי תקינה בחלקו התחתון. חזרה של אוכל במעלה מערכת העיכול מעלה את הסיכון למעבר של תוכן ושטי אל מערכת הנשימה ופיתוח של דלקות ריאה, דלקות סימפונות, ואבסס ריאתי.

התכווצויות של הוושט מביאות לכאבי חזה, המופיעים בשלב מוקדם יחסי של המחלה. ירידה במשקל אופיינית גם היא, בעקבות הספיגה הירודה של המזון.

סיבות

מחלה זו נדירה ומופיעה בשכיחות של 1 לכ – 100,000 איש, בעיקר בגיל הבגרות הצעיר, בין גילאי 25 ל – 60.  הסיבה להתפתחות המחלה לא ברורה לגמרי ויש עדויות לכך שמדובר במהלך אוטואימוני.

מהלך וסיבוכים

בירור רפואי

כיצד להתכונן?

טיפול

סגנון חיים

מניעה

אצלנו בגסטרומד

מקורות