חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גלובוס (Globus)

מי לא חווה גוש או כדור בגרון בזמן חוויה רגשית עזה? ללא קשר לרגש, תגובת הגלובוס היא חוויה אנושית שכיחה. גלובוס זו המילה הלטינית לכדור. באופן טיפוסי, תחושת הגלובוס מורגשת בגרון בגובה של פיקת הגרוגרת.

מידע כללי

בתגובה לשאלונים, %15 עד %45 מהאנשים הודו כי חוו גלובוס בשנה האחרונה. אולם, לא נמצאה כל סיבה ולא ניתן לצפות להשלכות רציניות. נדמה כי אין כל קשר עם הפרעות אחרות של מערכת העיכול, כגון צרבת או תסמונת המעי הרגיש. דיווחים על קשר לכאב ראש או למצבים אחרים קרוב לוודאי נובעים מהטיה הקשורה בהפניה – כלומר, תצפיות של מטופלים שנשלחו למומחים.

מכיוון שהגלובוס, כמו דמעות, יכול לבטא רגשות, קיומו אצל אנשים עם הפרעות פסיכולוגיות בלתי נמנע. אין פירוש הדבר כי כל, או אפילו מרבית, האנשים החווים גלובוס סובלים מבעיה פסיכולוגית.

עד הדור הקודם, גלובוס נחשב הפרעה של נשים צעירות היסטריות, ומכאן המונח המזלזל גלובוס היסטריקוס. אפילו הקדמונים ייחסו את הגלובוס לרחם – צעד אנטומי גדול, ללא ספק! אולם, למרות התצפיות הללו, הגלובוס אינו שמור לנשים ואינו קשור בהיסטריה. לפיכך, אין כל הצדקה למונח זה אלא אם נסיק כי כמעט כולנו היסטריים בנקודה מסוימת בחיינו. יתר על כן, נראה כי התופעה נמצאת בשכיחות שווה אצל נשים וגברים. יתכן שמדובר פשוט במצב אנושי. יחד עם זאת, הקשר הברור לרגשות פירושו שחלק מהאנשים מוטרדים מהתסמין שלא לצורך. כתוצאה, זוהי תלונה שכיחה המגיעה לרופאי אף-אוזן-גרון ולעתים לגסטרואנטרולוגים. כמו בכל ההפרעות התפקודיות של מערכת העיכול, הגורם לתחושת הגלובוס אינו ידוע. רבים חושדים ברגישות יתר של הוושט העליונה. היה מי שהציע כי עצבנות מובילה ליובש בפה, בליעות חוזרות ומודעות מוגברת לגרון. ניסיונות רבים להדגים שינוי בהתכווצות השרירים בסוגר הוושט העליון הובילו לתוצאות לא עקביות, ולא נמצאה כל הפרעה אנטומית בגרון ובלוע. יחד עם זאת, מטופל/ת מוטרד/ת עשוי/ה להפיק נחת רבה מבדיקה של מומחה לאף-אוזן-גרון. מנקודת מבט רפואית, חשוב להבדיל את תחושת הגלובוס מקושי בבליעה, או דיספגיה. בשונה מהגלובוס, קושי בבליעה בדרך כלל מעיד על גורם הניתן להדגמה, ומצריך בירור של הוושט. צרבת לעיתים קרובות מופיעה עם הגלובוס, וכן אצל אנשים באופן כללי. אולם, נדמה כי אין קשר סיבתי בין שני המצבים והטיפול בצרבת אינו מועיל לגלובוס. בפני עצמו, הגלובוס לעיתים נדירות מעיד על מחלה מבנית. יחד עם זאת, כל תסמין מלווה צריך להיבדק כנדרש. הגלובוס מופיע באופן ייחודי בין הארוחות ומוקל מעט על ידי בליעה, לעיתים קרובות של כוס מים. אנשים רבים מרגישים טוב יותר לאחר שבוכים. מצד שני, דיספגיה יכולה להופיע בזמן בליעה של מזון או לעיתים נוזלים. זוהי תחושה שמשהו נתקע בוושט – לעיתים קרובות מתחת לגרון. ניסיון לבלוע במצב זה רק מחמיר את התחושה. אין כל טיפול ספציפי לגלובוס, מעבר להבטחה כי לא מדובר במחלה חמורה. התקפים חוזרים יכולים להעיד על הפרעה רגשית וזו, ולא הגלובוס עצמו, ראויה להתייחסות רפואית. אנשים הסובלים מחרדה, דיכאון, בהלה או בעיה רגשית אחרת עשויים להזדקק לטיפול או ייעוץ. אצל מרביתנו, הגלובוס הוא חלק מהתגובה הרגשית שלנו לעליות ולמורדות של החיים. בינתיים, ניתן להימנע מצפייה בסרטים כגון "חלף עם הרוח".

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​