חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סוכרת (Diabetes)

מידע כללי

סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. בלטינית שם המחלה הוא Diabete mellitus ומשמעותו: "שתן מתוק". כל צורות הסוכרת נגרמות בגלל בעיה כלשהי בייצור אינסולין או בהיענות התאים אליו כפי שמפורט בהמשך. סוכרת היא מחלה נפוצה מאוד ומעריכים כי בישראל יש בין 160,000-360,000 חולי סוכרת מכל הסוגים.

סוכרת עשויה להופיע כמעט בכל גיל, אך שכיחותה עולה עם הגיל, מפחות מ-1% בגיל 30 עד 20% באוכלוסייה מגיל 75 שנה ומעלה. מחלת הסוכרת קשורה, אולי יותר מכל מחלה אחרת, לתזונה ולאורח החיים המערבי כאשר הגורם העיקרי למחלה זו הינו השמנה ותזונה לקויה.

המזון שאנו אוכלים מתעכל, נספג ומשמש דלק לתאי הגוף. הדלק העיקרי המשמש את התאים הוא גלוקוז-סוכר פשוט. הגלוקוז נכנס לתא בעזרת חומר הנקרא אינסולין. האינסולין הוא הורמון הנוצר בתאי הבטא שבלבלב ותפקידו לווסת את כמות הסוכר בדם. אצל אנשים לא סוכרתיים, הגלוקוז בדם גורם לייצור אינסולין: תאי הבטא "מודדים" את רמת הגלוקוז בדם באופן קבוע ומספקים את כמות האינסולין הדרושה כדי לנתב את הגלוקוז לתאים. כך תאי הבטא שומרים את רמת הסוכר בדם בטווח תקין. עודפי גלוקוז מאוחסנים בכבד ובשרירים בצורת חומר הנקרא גליקוגן. כאשר רמות הסוכר נמוכות בין הארוחות ותאי הגוף זקוקים לדלק, הכבד משחרר גליקוגן בצורת גלוקוז.

לגלוקוז יש קושי להיכנס לתא ללא האינסולין. אצל סוכרתיים, הלבלב אינו מייצר אינסולין, או כמות האינסולין מעטה מדי, או שהאינסולין פגום. בנוסף לזאת, כאשר קיים חוסר באינסולין, עודפי הגלוקוז אינם יכולים להיות מאוחסנים בכבד וברקמות השרירים. במקום זאת, הגלוקוז מצטבר בדם. הריכוז הגבוה של הגלוקוז נקרא היפרגליקמיה (Hyperglycemia). עליית רמת הגלוקוז בדם עלולה להוביל בסופו של דבר לפגיעה בכלי דם פריפריים (למשל בכפות הרגליים), בכליות ובעיניים.

סוגי סוכרת:
סוכרת נעורים (Type 1)- זוהי סוכרת המופיעה על-פי רוב בגיל צעיר (בדרך כלל בגיל ילדות – נוער, אולם היא יכולה להופיע גם עד גיל 40). סוכרת זו נגרמת כתוצאה מהרס תאי הבטא האחראים כאמור על ייצור האינסולין. לא ידוע מה גורם לפגיעה בתאים אלו, אולם הסברה הרווחת היא כי מדובר בשילוב של גורם תורשתי וגורם סביבתי (נרכש) – ככל הנראה נגיף כלשהו. עד לפני זמן לא רב נהגו לכנות את סוכרת הנעורים כ "סוכרת התלויה באינסולין (IDDM) בשל העובדה שהחולים במחלה זקוקים לטיפול באינסולין. (כיום אין עוד שימוש בכינוי זה).
סוכרת מבוגרים (Type 2)- זוהי סוכרת המופיעה על-פי רוב בגיל מבוגר יותר מאשר סוכרת נעורים- בדרך כלל באנשים בני 40 שנה ומעלה. סוכרת זו נגרמת כתוצאה מהתפתחות תנגודת לאינסולין בגוף. בניגוד לסוכרת נעורים, שבה לא מופרש אינסולין בכמות מספקת לצורכי הגוף, בסוכרת מבוגרים קיימת הפרשת אינסולין אולם הרקמות אינן מגיבות לו כיאות. הגורם העיקרי לסוג זה של סוכרת הוא תורשתי. כמו כן מייחסים חשיבות רבה להשמנה כגורם להתפתחות המחלה. עד לפני זמן לא רב נהגו לכנות את סוכרת המבוגרים כ "סוכרת שאינה תלויה באיסולין " (NIDDM) בשל העובדה שחלק גדול של החולים יסתפקו בטיפול תרופתי בכדורים הניתנים דרך הפה ולא יזדקקו לאינסולין.

סוגי סוכרת אחרים
סוכרת הריון – (Gestational Diabetes Mellitus – GDM)- זוהי סוכרת המופיעה לראשונה במהלך הריון – על פי רוב במחצית השנייה של ההריון. במהלך ההריון קיימת באופן טבעי הפרשה של הורמונים שונים מהשליה. הורמונים אלו עשויים לגרום להגברת התנגודת לאינסולין. רוב הנשים תתגברנה על הפרשת ההורמונים הללו באמצעות הגברת הפרשת האינסולין ולכן לא תפתחנה סוכרת. ב- 3 עד 5 אחוז מהנשים ההרות אין עלייה מספקת ברמת האינסולין ומתפתחת סוכרת הקשורה בהריון. הסוכרת הקשורה בהריון עשויה לגרום לסיבוכים ולפגיעות שונות באם ובעובר.
סוכרת משנית- זוהי סוכרת המופיעה עקב מחלות שונות, כמו במחלות הפוגעות בלבלב, במחלות הורמונליות שונות, ועקב נטילת תרופות מסוימות.

תלונות וסימנים

במקרים רבים מחלת הסוכרת יכולה להתקיים שנים רבות ללא תסמינים כלל ולהתגלות באופן אקראי בבדיקת דם שגרתית. התסמינים הקלאסיים של סוכרת הם תחושת צמא הגורמת לצורך בשתייה מרובה והשתנה מרובה.
בסכרת נעורים אופיינית ירידה ניכרת במשקל, ואילו בסוכרת מבוגרים יש בדרך כלל עודף משקל.

סיבות

תורשה- לאלו מאתנו שיש להם הורה, סב/סבתא, אח/אחות או אפילו דודן שיש לו סוכרת, קיים סיכוי גבוה מהרגיל לסבול מסוכרת. יש סיכוי של כ5% שסוג הסוכרת יהיה סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) אם האב, האם או האח/אחות הם סוכרתיים מסוג 2. מעבר לזאת, קיים סיכוי גבוה יותר (עד כדי 50%) שאדם יסבול מסוכרת מסוג 2 אם לאחד מהוריו או לאח/אחות שלו יש סוכרת מסוג 2 והוא בעל עודף משקל.
השמנה– ל-80% מהסובלים מסוכרת מבוגרים יש עודף משקל בזמן האבחון. סימני הסוכרת נעלמים אצל רבים מאנשים אלה כאשר הם יורדים במשקלם. אפילו אצל אנשים בריאים, עלייה משמעותית במשקל תביא לתופעה דמוית סוכרת– הפרעות בחילוף החומרים של הסוכרים, חוסר סבילות לאינסולין ועלייה ברמת שומני הדם. כאשר אנו אוכלים יותר משאנו צריכים באורח נורמאלי חייב הלבלב לייצר אינסולין נוסף כדי לטפל בפחמימות המיותרות. הגוף מסוגל לטפל בדרישה הנוספת הזו לאינסולין, אבל אם אכילת היתר נמשכת, והצורך לאינסולין נוסף גדל, יגיע השלב שהייצור יתחיל לפגר אחרי הדרישה. כאשר זה קורה, נגרם מחסור באינסולין, או במילים אחרות התפתחה מחלת סוכרת, מאחר שמחסור האינסולין במקרה הזה קיים רק בגלל האכילה הבלתי נורמאלית, צמצום המשקל ואכילת המזון עשויים להחזיר את האיזון המטבולי, ובדרך-כלל די בכך כדי להשתלט על הסוכרת.
גיל- כאשר מזדקנים, יכולים להיות לגוף פחות תאי ביתא יוצרי אינסולין.
מערכת חיסונית פגומה- מדענים סוברים כיום שאין גורם אחד לסוכרת, אלא ריבוי גורמים המעוררים את המערכת החיסונית להרס תאי הביתא.
טראומה פיסית- תאונה או פציעה יכולים לפגוע בלבלב, שם מיוצר האינסולין.
תרופות- תרופות שלוקח מטופל לצורך טיפול במחלה אחרת, יכולות להגביר את הסיכון לסוכרת.
מצוקה, לחץ- הורמונים הפועלים בגוף בתקופות מצוקה יכולים לחסום את השפעת האינסולין.
הריון- הורמונים המיוצרים בגוף בתקופת ההריון יכולים לחסום את השפעת האינסולין.

בירור רפואי

רמת הסוכר הגבוהה עלולה לגרום לסיבוכים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. בטווח הקצר חולים עם סוכרת נעורים ורמת סוכר גבוהה עלולים לפתח הפרעה קשה בחילוף החומרים המאופיינת ברמת סוכר גבוהה, חומציות יתר בדם, והצטברות קטונים (חומר הנוצר בזמן פירוק שומן). מצב זה מכונה diabetic ketoacidosis . מצב זה עשוי להתרחש עקב אי טיפול נאות בסוכרת, או משני לזיהומים או מחלות אקוטיות אחרות. בחולים עם סוכרת מבוגרים עלולה רמה גבוהה מדי של סוכר לגרום לעליה באוסמולריות של הדם, לבלבול ואפילו לחוסר הכרה. מצב זה מכונה hyperosmolar diabetic coma, והוא עלול להיגרם מאי הקפדה נאותה על הטיפול בסוכרת, זיהומים, ומחלות אקוטיות אחרות.
בנוסף לסיבוכים לטווח הקצר, עלולה רמת הסוכר הגבוהה בדם לפגוע בכלי דם גדולים וקטנים כאחד, וכתוצאה מכך עשויים להופיע סיבוכים בטווח הארוך. סיבוכים אלו כוללים פגיעה בלב, בכליות, בעיניים ובגפיים פגיעה זו מתרחשת בייחוד ברגליים. בנוסף ישנה פגיעה ביכולת הגוף לרפא פצעים ופגיעה בעצבים תחושתיים שמתבטאת בירידה או באובדן תחושה בעור. פגיעה במערכת העצבים הלא רצונית (אוטונומית) עשויה לגרום לאין אונות, הפרעות בעיכול והפרעות במערכת הלב וכלי הדם. חלק מהחולים הסובלים מסוכרת של מבוגרים סובלים גם מלחץ דם גבוה.

כיצד להתכונן?

סוכרת מוגדרת כהפרעה מטבולית המתאפיינת ברמות גבוהות של גלוקוז (סוכר) בדם. ניתן לזהות רמת גלוקוז גבוהה בדם על ידי בדיקות דם. לעיתים יוגדר מטופל כטרום סוכרתי, כלומר שרמת הגלוקוז שלו בדם מתקרבת לרמה המוגדרת כסוכרתית. לאדם שאובחן עם טרום סוכרת יש סיכוי גבוה להפוך לסוכרתי סוג 2 (סוכרת מבוגרים) במהלך 10 השנים הקרובות.
שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית ודיאטה מתאימה יכולים להרחיק ובמקרים מסוימים למנוע מהטרום סוכרתי את התפתחות הסוכרת.

טיפול

מטרת הטיפול היא להוריד את רמות הגלוקוז בדם על מנת להפחית את התסמינים ולמנוע הופעת סיבוכים.חשוב מאוד לבצע מעקב מסודר אחר רמת הגלוקוז בדם על מנת לנטר את יעילות הטיפול. המעקב מבוצע על-ידי בדיקות דם תקופתיות במרפאה, ובאמצעות מדידה עצמאית של רמת הסוכר בבית על-ידי מכשיר לבדיקת סוכר (גלוקומטר).
בחלק מהחולים נעשה ניסיון של מספר חודשים לטפל באמצעים לא תרופתיים, בייחוד כשמדובר בחולים עם "סוכרת מבוגרים" הסובלים מעודף משקל. בשני הסוגים של סוכרת יש צורך לשנות את הרגלי התזונה ולהפחית באכילת מזונות עתירי סוכר. אם לאחר מספר חודשים לא נראה שיפור מספק ברמת הגלוקוז בדם נהוג להוסיף טיפול תרופתי. בחלק מהחולים מתחילים מייד עם האבחנה בטיפול תרופתי (בייחוד בחולי "סוכרת נעורים" או בחולי "סוכרת מבוגרים" שאינם סובלים מעודף משקל).

טיפול תרופתי:

אינסולין- ניתן לכל החולים הסובלים מסוכרת נעורים ולמקצת החולים הסובלים מסוכרת של מבוגרים. לחולי סוכרת נעורים ניתן הטיפול באינסולין לכל החיים. אינסולין ניתן בזריקות, וקיים מגוון רחב של תכשירי אינסולין: חלקם בעלי פעילות ממושכת ואחרים פועלים בטווח הקצר. לעיתים נותנים יותר מסוג אחד של אינסולין כדי להגיע לאיזון מוצלח יותר של רמת הסוכר בדם.

תרופות הניתנות דרך הפה- תרופות לטיפול בחולי סוכרת הניתנות דרך הפה פועלות במספר דרכים. יש המגבירות את הפרשת האינסולין מהלבלב, יש המשנות את חילוף החומרים של הסוכר בגוף, יש המעכבות את ספיגת הסוכר במעי, יש המגבירות את רגישות הרקמות לאינסולין ויש המגבירות את הפרשת האינסולין. פרט לטיפול להורדת רמת הסוכר בדם יש חשיבות רבה לאיזון לחץ דם גבוה ולהפחתת רמת שומנים גבוהה בדם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​