הפטיטיס – E דלקת ויראלית (Hepatitis E)

הפטיטיס מסוג e נקשרת בעיקר למדינות הנגועות בזיהום מיימי, כאשר היא מועברת דרך הצואה. מחלה זו מתבטאת בכבד דלקתי, זאת כתוצאה מהימצאותו של וירוס ה-hev, אשר משמש כגורם מזהם הן בקרב בני אדם והן בקרב חיות.

מידע כללי

מחלה זו נפוצה בעיקר בקרב מדינות המתאפיינות בתברואה לקויה כמו מדיניות מסויימות באסיה באפריקה ובמרכז אמריקה, כאשר וירוס ה-hev נטמע בגוף דרך הצואה, זאת כתוצאה מצריכה של מים מזוהמים או מזון אשר אינו ראוי לאכילה, בעיקר בשר אשר לא מבושל דיו.

במדינות מתפתחות כדוגמת הודו ניתן להבחין בהתפרצויות המוניות של מחלה זו עקב זיהום יתר של המים בעת מזג אויר סוער. עם זאת, בניגוד לסוגים שונים של הפטיטיס, מחלה זו אינה עוברת דרך מגע עם אדם אחר.

לעתים היא מתפרצת גם בארצות המערב, כאשר ברוב המקרים מצב זה נוצר כתוצאה משהייה ממושכת במדינות המועדות להתפשטות המחלה או כתוצאה מאכילת בשר נגוע או לא מבושל דיו.

תלונות וסימנים

מחלה זו מתבטאת לרוב בסימפטומים מתונים, כאשר ברוב המקרים היא חולפת מעצמה תוך מספר שבועות ללא כל צורך בטיפול רפואי. אולם, במקרים מסוימים, בעיקר כאשר מדובר בנשים הריוניות או באנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, מחלה זו עלולה להסתבך תוך גרימת נזק כרוני לכבד.

הסימפטומים הנלווים להפטיטיס e זהים פחות או יותר לאותם תסמינים הקשורים בסוגי הפטיטיס אחרים, בין אם מדובר בצהבת קלה, שתן כהה, עייפות, בחילות, כאבי בטן או חוסר תיאבון, כאשר לרוב תסמינים אילו מופיעים בין 15 ל-60 ימים מרגע ההידבקות במחלה עצמה.

הסימפטומים אינם אחידים ומשתנים מאדם לאדם, זאת בהתאם לחומרת הנגיף. עם זאת, ברוב המקרים מדובר במחלה מתונה אשר חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד.

בירור רפואי

על מנת לאבחן מחלה זו יש לערוך בדיקת מעבדה לצורך גילוי נוגדני hev בדם, בין אם מדובר בנוגדני – pcr ,lgm או lgg.

טיפול

ברוב המקרים מדובר במחלה מתונה אשר חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, כך שרוב החולים בה אינם נזקקים לטיפול רפואי.

מעבר לכך, עד עתה לא נמצא טיפול קונקרטי אשר מסייע בריפוי המחלה.

עם זאת, יש להימנע משתיית אלכוהול בעת ההידבקות במחלה, שכן פעולה זו עשויה להחמיר את הסימפטומים הנלווים לה ולגרום נזק נוסף לכבד.

מניעה

מאחר ועדיין לא נמצא טיפול יעיל במחלה זו וטרם אושר רשמית חיסון המונע את התפרצותה, ניתן לנקוט במספר צעדים על מנת להפחית את הסיכוי להידבק בה, בין אם מדובר בבישול יסודי של בשר ומוצריו, הימנעות מאכילת בשר לא מבושל דיו והקפדה על שטיפת ידיים בטרם ניגשים לאכול.

בנוסף- כאשר שוהים במדינות המתאפיינות בתברואה ירודה יש להקפיד להרתיח מים המיועדים לשתייה ולהימנע מרחצה באזורים הנגועים המים מזוהמים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​