משקל עודף (Overweight)

השמנה מוגדרת כאגירת שומן בכמות גבוהה מהרצוי במידה העשויה לגרום לתחלואה או להחמיר מחלה קיימת. המדד הנפוץ להערכת השמנה וחומרתה הוא BMI. מדד זה מחושב על פי היחס בין הגובה למשקל בריבוע.

מידע כללי

אולם ה-BMI אינו חזות הכל. בבואנו להעריך קשר בין השמנה לתחלואה עלינו להתחשב במחלות כרוניות, גיל, סיפור משפחתי, הרגלי אכילה, סוג ההשמנה ועוד.

מטרת המרפאה היא הערכת מידת ההשמנה וגורמי הסיכון ע"י צוות רב תחומי, הצעת טיפול מותאם אישית והעשרת הידע של המטופל על מנת לאפשר שינוי אמיתי וממושך. טיפולים אלו עשויים לכלול תרופות, טיפול אנדוסקופי או ניתוח בריאטרי.

טיפול

הטיפול התרופתי:

ירידה במשקל ע"י דיכוי תחושת התיאבון – Belviq (בלביק משפיעה על קולטנים ספציפיים במח הקשורים בתחושת השובע, טיפול כרוני בתרופה נמצא יעיל ובטוח עם ירידה במשקל של כ-5-10%, אינה מתאימה לשימוש בהריון, מחלת כליות מתקדמת ובשילוב עם מס' תרופות)
ירידה במשקל ע"י האטת התרוקנות הקיבה – Saxenda (ניתנת כזריקה פעם ביום, מעלה רמות GLP-1 ומאטה את התרוקנות הקיבה, טיפול כרוני בתרופה נמצא יעיל ובטוח עם ירידה במשקל של 5-10%, אינה מתאימה לשימוש בהריון)
ירידה במשקל ע"י השפעה על תיאבון ומטבוליזם – Qsymia (שילוב של שתי תרופות המשפיעות על קצב מטבוליזם ותחושת תיאבון, טיפול כרוני בתרופה נמצא יעיל ובטוח עם ירידה במשקל של 5-10%, אינה מתאימה לשימוש בהריון, חולי לב ובשילוב עם מס' תרופות, אינה זמינה בארץ)
הפחתת ספיגת שומנים, דיכוי תיאבון, השפעה על מטבוליזם – אחרות (קסניקל– הפחתת ספיגת שומנים, טיפול כרוני נמצא יעיל ובטוח עם ירידה במשקל של 5-10%, רזין – מאושרת לשימוש לשלשה חודשים בלבד, משפיעה על קצב מטבוליזם, זיבן – זמינה בארץ לסיוע בגמילה מעישון. נמצאה יעילה בירידה צנועה במשקל. בארה"ב זמינה בגרסה יעילה יותר בשילוב עם תרופה נוספת תחת השם קונטרייב)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​