חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחלות רצפת האגן ופרוקטולוגיה (Pelvic floor and proctology)

רצפת האגן היא למעשה כל האזור שבין עצמות האגן – צינור השתן, הנרתיק (אצל האישה) ופי הטבעת. רצפת אגן בריאה חשובה לתפקוד תקין של מערכת השתן, המין והצואה. אם היא חלשה מדי או מכווצת יותר מדי תפקודה נפגע.

מידע כללי

רצפת האגן מורכבת מרקמות חיבור, עצבים, כלי דם, ושרירים, היוצרים כולם יחד מעין "טרמפולינה" בפתחו התחתון של האגן, מעליה מונחים אברי האגן (שלפוחית, רחם וחלחולת) ומעליהם אברי חלל הבטן.

לשרירי רצפת האגן מספר תפקידים: כיווצם גורם לסגירת הסוגרים, להרמת אברי האגן ולהפעלתם של מספר רפלקסים, המתבטאים בהרפיית שריר השלפוחית ושריר החלחולת (רקטום), ובכך הם מאפשרים לנו לשלוט על הצרכים. שרירים אלו עוזרים גם בשמירה על מנח נכון של השלפוחית, הרחם והחלחולת באגן בזמן פעילות כמו גם בזמן מנוחה. ולבסוף שרירים אלו חיוניים לתפקוד מיני (זיקפה ואורגזמה) וללידה (כיון שעליהם משנה ראש התינוק את כיוון ירידתו בתעלת הלידה מאחורה קדימה, כלפי פתח הנרתיק).

תלונות וסימנים

מהן התלונות הנפוצות של סובלים מבעיות ברצפת האגן?

התסמינים יכולים להופיע כתלונה בודדת או כחלק ממשלב תסמינים:

  • עצירות.
  • אי שליטה על מתן צואה / שתן.
  • תסמונת המעי הרגיז.
  • כאבים כרוניים ברצפת האגן.
  • הפרעות בהתרוקנות.
  • צניחת אברי האגן התחתון.
  • הפרעות בתפקוד המיני.

מהלך וסיבוכים

כאשר קיימת פגיעה בשרירי רצפת האגן, נפגעת יכולתם לתמוך באברי האגן וכתוצאה מכך כל פעילות המגבירה את הלחץ התוך בטני כמו שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, צחוק, הרמת חפצים או ילדים ועוד, עלולה לגרום ללחץ כלפי מטה של אברי האגן. שרירי רצפת אגן פגועים, שאינם יכולים למנוע מתיחת רקמות חיבור ו/או להביא לסגירה מוחלטת של הסוגרים, לא יוכלו למנוע דליפת שתן גזים וצואה, כמו גם צניחת שלפוחית, רחם וחלחולת. עם הזמן רצפת האגן כולה עלולה לצנוח. צניחת רצפת האגן מובילה לקושי בהתרוקנות (עצירויות וקושי במתן שתן) הגוררים בילוי ארוך בשירותים, מלווה בלחיצות ארוכות ומפרכות, המחמירות את הצניחות ופוגעות בעצבי רצפת האגן.

עצבי רצפת אגן פגועים יגרמו לאיזון לא תקין בין שרירי האגן – תופעה שיכולה להוליד כיווץ יתר בשרירים שלא נפגעו – עם או בלי כאבים וקשיי התרוקנות, ו/או חולשת יתר ואי שליטה על הסוגרים – עם או בלי צניחות.

טיפול

בדיקות תפקודיות של רצפת האגן: מנומטריה של פי הטבעת, אולטרסאונד טרנסרקטלי – TRUS ואולטרסאונד פרינאלי, אורודינמיקה, EMG של איזור פי הטבעת, דפקוגרפיה, PNTML, זמן מעבר מעי גס.

התייעצות רב תחומית פרטנית: כירורגים, גניקולוגים, אורולוגים, פרוקטולוגים.

ייעוץ תזונתי.

ייעוץ פסיכולוגי וסקסולוגי.

טיפול בגירוי חשמלי – Electro simulation ו-Sacral neuro modulation.

שחרור הכאב ע"י זריקות ברצפת האגן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​