חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קלפטורקטין (Calprotectin)

קלפטורקטין היא בדיקה לזיהוי וגילוי תסמינים דלקתיים בחולי קרוהן וקוליטיס.

מידע כללי

קלפרוטקטין הוא חלבון המופרש מתאי דלקת במעי ורמתו בצואה יכולה להמחיש נוכחות דלקת במעי ורמתה. מדובר בבדיקה מדויקת ומהימנה יותר מבדיקת דם, מה שמביא למגמת עלייה בשימוש בבדיקה זו.

מדובר על כלי אבחנתי חשוב הנותן הרעכה מדויקת יותר, במיוחד בשילובו עם כלים מעבדתיים, רדיולוגיים ואנדוסקופיים.

תלונות וסימנים

הבדיקה תידרש במצב בו קיים חשש למחלת מעי דלקתית אולם אינו מבוסס דיו בגדי להצדיק בדיקת קולונוסקופיה החודרנית, יקרה ומורכבת יותר.

עוד ניעזר בבדיקה למעקב אחר מחלה. חולים בתסמונת המעי הרגיש למשל, עשויים להיתרם מהבדיקה על מנת לבחון תלונות לא ספציפיות שיש להם או אף לקבל מידע על התקף קרוב.

סיבות

  • • לעזור באבחון מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית)
  • לבדוק את יעילות הטיפול בקרוהן וקוליטיס כיבית
  • לנבא התלקחות של המחלה

בירור רפואי

קלפרוטקטין מסוגל להבדיל בין מחלות מעי דלקתיות לבין תסמונת המעי הרגיז בדיוק גבוה מאוד של 90% בקירוב. קיימים מחקרים שמצאו כי הדיוק גבוה יותר בדלקת במעי הגס לעומת בדלקת במעי הדק ומחקרים מנוגדים שהראו שהדיוק שווה. יש לזכור שכל דלקת במעי תגרור עלייה של ערכי הקלפרוטקטין כך שערך גבוה לא מאבחן מחלות מעי דלקתיות אלא רק מעיד על סיכון מוגבר להימצאות מחלות אלה ומצדיק ביצוע בדיקת קולונוסקופיה. הדיוק של הבדיקה להערכת רמת דלקת במטופל עם מחלה ידועה נמוך הרבה יותר. תיתכן רמה גבוהה של קלפרוטקטין ללא משמעות קלינית ברורה (ושוב- הסף התקין בכל מצב טרם הוברר דיו במחקרים). במקרים של הערכת מצב מחלה ידועה, הבדיקה עוזרת בטווחים החריגים של התוצאות שלה (מאוד גבוה או תקין לחלוטין).

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​