שלשול (Diarrhea)

שלשול הוא מצב שבו מרכיב המים בצואה הוא גדול ולכן היציאה הינה רכה או מימית. שלשול עלול להגרם כתוצאה מפציעה או מצב נפשי אך לרוב הוא נובע ממחלות כשרובן קשורות בזיהום מיקרואורגניזמי.

מידע כללי

שלשולים כרוניים נובעים מסיבות רבות כמו: תת ספיגה, מחלת קרון, דלקת של המעי הגס ואי ספיקה של הלבלב.
שלשולים אלה בדרך כלל אינם כואבים ואינם מלווים בסימני מחלה כגון: דימום, אנמיה, ירידה במשקל או עייפות.
יציאות רכות הן דבר שכיח ומידי פעם מופיעות יציאות רגילות.

סיבות

לעיתים, השלשולים נובעים מצריכה עודפת של מרכיב בתזונה כמו עודף סוכר או חומר כימי. דוגמאות נפוצות הן אלכוהול או קפאין. עודף אלכוהול או יין עלול לגרום ליציאות רכות למחרת. הגורם לכך אינו תמיד ברור באדם השותה כמויות גדולות באופן קבוע. המבחן לכך הוא להפסיק את צריכת האלכוהול לחלוטין ולבדוק האם השלשולים פוסקים.
גם למשקאות המכילים קפאין יש פוטנציאל לשלשול. יותר משתיים- שלוש כוסות קפה או תה מידי יום עלולות לגרום לשלשול. גם כאן יש להימנע ממשקאות אלה ולבדוק האם למרות זאת עדיין מופיע שלשול. אך יש לשים לב- כי הפסקה של צריכת קפאין עלולה לגרום לכאבי ראש וקפאין הוא מרכיב בחלק מהתרופות לכאב הראש. לכן אם קיימת התמכרות לקפאין יש להפסיק בהדרגה.
סוכרים מסויימים גם עלולים לגרום לשלשול, כמו סורביטול שהוא סוכר מלאכותי המשתמשים בו כממתיק. הוא אינו מכיל קלוריות אך ידוע כמשלשל אם נצרך בכמויות מספיקות.
פרוקטוז הוא סוכר המכיל קלוריות שנמצא בפירות, לכן צריכת פירות בכמויות גדולות עלולה לגרום לשלול.
אי סבילות ללקטוז היא הגורם העיקרי לשלשוילם כרוניים. לקטוז הוא סוכר הנמצא בחלב פרה וכדי לעל אותו יש צורך באנזים מיוחד הנקרא לקטאז , בדופן המעי הדק. תוספת של אנזים זה יכולה לאפשר צריכה של כמויות גדולות יותר.

אלרגיות למזון גם הן עלולות לגרום לשלשול כרוני. אנשים עם אלרגיה לתותים או לדוגמא לצדפות, סובלים מהפרעה קצת טווח במעי ולעיתים מופיעים תסמינים במקומות אחרים בגוף כמו לדוגמא פריחה על העור.
לעיתים ניתן להסביר שלשול כרוני באמצעות טפיל מעיים. ניתן לזהותו לעיתים באמצעות בדיקת צואה, או על ידי לקיחת ביופסיה מחלקו העליון של המעי הדק באמצעות בדיקת גסטרוסקופיה.
אם אתה סובל משלשולים כרוניים, יש לבחון בקפידה יחד עם רופא חומרים נצרכים מידי יום, ניתוחים שהיו בעבר או תרופות. באופן כללי יש להתייחס בחשדנות לצריכה מוגזמת של כל פריט מאכל שאינו נכלל במזונות הטבעיים ולבדוק אותו בקפדנות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​