טומוגרפיה ממוחשבת (Computerized Tomography)

בדיקת הסי.טי מבוססת למעשה על צילומי רנטגן רבים, המייצרים יחד תמונה תלת מימדית מדוייקת של האיבר הסרוק. מדובר בכלי אבחנתי המשלב סדרה של צילומי רנטגן הנלקחים ממספר זוויות שונות בכדי להרכיב תמונות של הגוף. בתמונות אלה ניתן לראות את האיברים הפנימיים, כלי הדם והעצמות בפירוט רב. היא משמשת לאבחון מחלות, בירור ממצאים, הערכת פגיעות, דימומים ושברים, הנחיה בטיפולים פולשניים כמו צנתור וירטואלי, קולונסקופיה וירטואלית ועוד ועוד. ממציא בדיקת ה-CT זכה בפרס נובל על המצאתו זו, ולא בכדי.

מידע כללי

סריקת CT, הנקראת גם טומוגרפיה ממוחשבת, הינה כלי אבחנתי המשלב סדרה של צילומי רנטגן הנלקחים ממספר זוויות שונות בכדי להרכיב תמונות של הגוף. בתמונות אלה ניתן לראות את האיברים הפנימיים, כלי הדם והעצמות בפירוט רב.

הרופא יכול לצפות בכל אחת מהתמונות באופן נפרד או להפוך אותן לתמונות תלת מימד.

סריקת CT מספקת מידע רב יותר מאשר צילום רנטגן רגיל. היא יכולה לאתר חסימות או בעיות אחרות בכלי הדם בעזרת חומר ניגוד הניתן בשתייה או בהזרקה אשר צובע את הרקמות ואת כלי הדם.

מדוע מבצעים CT?

כדי לאבחן הפרעות בשרירים ובעצמות כגון גידולים ושברים
לזהות במדויק את מיקומם של גידולים, זיהומים או קרישי דם
פעולות המתבצעות תחת הנחיית CT כגון ניתוחים, ביופסיות וטיפולי קרינה
לאתר ולהשגיח על מחלות כמו סרטן או מחלות לב
לאתר פגיעות פנימיות ודימום פנימי

מהלך וסיבוכים

חשיפה לקרינה-בזמן ביצוע CT נחשפים לזמן קצר לכמות קרינה גדולה יותר מאשר בצילום רנטגן רגיל
תגובה לחומר ניגוד –במקרים נדירים חומר הניגוד שיש לשתות לצורך ביצוע CT גורם לבעיות רפואיות או לתגובה אלרגית אצל חלק מהאנשים רוב התגובות הן קלות וכוללות סרפדת (תגובה אלרגית העור) או גירוד. במקרים נדירים מאוד תגובה אלרגית יכולה להיות מסכנת חיים

הסיכוי לפתח בעיה בעקבות חומר הניגוד עולה אם קיימת היסטוריה של:

  • מחלת לב
  • אסטמה
  • סכרת
  • מחלת כליות
  • הפרעה בבלוטת התריס

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​