קולונוסקופיה וירטואלית – קולונוגרפיה (CT Colonography)

קולונוגרפיה טומוגרפית ממוחשבת [CT], המכונה גם קולונוסקופיה וירטואלית, היא טכנולוגיה המתפתחת כשיטה חדשה לגילוי סרטן המעי הגס, עליה נערכים מחקרי הערכה. אולם תפקודה כבדיקה משתנה מאוד ממחקר אחד למשנהו, והסיבות לפערים אלה אינן מוגדרות בבירור. הבדיקת נעשית באמצעות מכשיר CT המשתמש בקרינת רנטגן ליצירת תמונות. בבדיקת ה- CT מערכות המחשוב מעבדות את המידע לתמונה דו ממדית ותלת ממדית של כל אברי הבטן ושל חלל המעי הגס (קולון). רופא רדיולוג מיומן מלווה את הבדיקה לכל אורכה על מנת לזהות פוליפים וגידולים במעי הגס או מחלות נוספות באברי חלל הבטן.

מידע כללי

מכשיר ה-CT משמש כלי חשוב ביותר לאבחון ולתכנון הטיפול במחלות שונות כולל מחלות סרטן, מחלות זיהומיות, מחלות דלקתיות ומחלות מולדות. המכשיר משלב קרינת רנטגן (X), עם טכנולוגית מחשבים מתקדמת ליצירת תמונות מרובות תלת מימדיות בחתכי רוחב של האיבר הנבדק. בתמונות אלו, נראים האברים הפנימיים, כלי הדם, העצמות והרקמות בפירוט רב. סריקת ה-CT היא מהירה, לא כואבת ונמשכת ברוב המקרים מספר עשרות שניות בלבד. זמן השהיה בחדר הבדיקה הוא בין 5-20 דקות לערך. סריקות CT של האיברים הפנימיים, העצמות, הרקמות הרכות וכלי הדם מפיקות תמונות ברורות ומפורטות יותר מאשר צילומי רנטגן קונבנציונליים (כמו צילום חזה). צילומי רנטגן יוצרים תמונה דו-ממדית של אובייקטים תלת-ממדיים (אברי הגוף), ואילו סריקות CT מספקות תמונות תלת-מימדיות. סריקות CT מסייעות לרופאים לאבחון מצבים כגון: סרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלות זיהומיות וטראומה.

תלונות וסימנים

CT קולונוסקופיה וירטואלית – לאיתור פוליפים וסרטן המעי הגס
CT לב ("צנתור לב וירטואלי") – להערכת עורקי הלב
CT אנגיוגרפיה – של עורקי הראש הצואר, הבטן, הריאות והגפיים
CT אנטרוגרפיה – להערכת המעי הדק
CT אורוגרפיה – להערכת הכליות ודרכי השתן.

מהלך וסיבוכים

הבדיקה נמשכת כעשר עד עשרים דקות, ומבוצעת ללא הרדמה. על פי הספרות, לבדיקה יש רגישות של כ- 90 אחוז לאיתור פוליפים בגודל עשרה מילימטרים ומעלה ורגישות גבוהה מזו לאיתור גידולים.

כל בדיקות ה-CT כרוכות בחשיפה לרמות קרינה גבוהות. מנת הקרינה האפקטיבית מבדיקת CT יכולה לנוע מכ-2-20 mSv – מנה המקבילה לחשיפה לקרינת רקע טבעית (קרינה המגיעה אלינו מהחלל הרחוק ומהחומרים הטבעיים הרדיואקטיביים המעטים שנמצאים באדמה, באוויר שאנו נושמים, במים שאנו שותים, במזון שאנו אוכלים ואף בגופנו) במשך 1-8 שנים. במילים אחרות, בדיקת CT עם מנת קרינה של כ-10mSv שוות ערך ל-500 צילומי רנטגן חזה, בהנחה שמנת הקרינה המתקבלת מצילום חזה בודד הינה 0.02 mSv.
ב-PERFUSION CT, בפרוצדורות פולשניות מונחות CT, ובפרוצדורות ייחודיות הדורשות מספר צילומי CT, תיתכן מנת קרינה אף גבוהה מ-20 mSv.

אצלנו בגסטרומד

אנו מצוידים במכשירי CT חדישים, מהמתקדמים ביותר בעולם. המכשירים מופעלים על בסיס פרוטוקולים רפואיים מדויקים, המעודכנים בהתאם לספרות הרפואית באופן שוטף. התוצאה היא תמונות מדויקות באיכות מעולה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​