חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיאטה דלת לקטוז (Diet – Low Lactose)

לקטוז הינו סוכר הנמצא בחלב ומוצריו. חלק מהאוכלוסיה רגיש ללקטוז, אך רובו לא צריך להמנע לחלוטין מלקטוז ויכול לאכול מוצרי חלב בכמות מסוימת ואינדיווידואלית לכל אדם.

לקטוז נמצא לא רק במוצרי חלב, אלא גם במוצרי מזון מעובדים כגון דגני בוקר, אבקות מרק, ממתקים, נקניקים וחטיפים.

מידע כללי

באופן כללי הימנעות ממוצרי חלב תמנע את הופעת התסמינים. אולם, אי הסבילות היא אינדיווידואלית. יש מי שיהיו לו תסמינים לאחר שתיית כוס חלב אחת, ויש מי שתסמיניו יחלו רק לאחר שתיית שתי כוסות. יש מי שיכול לאכול גלידה וגבינות, ויש מי שלא. ניסוי וטעייה יובילו לרשימה של המאכלים שמותר ואסור לאכול ובאיזו כמות. בדרך כלל צריכת מוצרי חלב בעלי תכולת לקטוז נמוכה כמו גבינות קשות ,קוטג', גבינות עיזים ויוגורט- תפחית את כמות הסימפטומים.

ישנם מוצרי חלב דלי לקטוז שניתן לקנות. נקודה חשובה בנושא זה היא הסידן שחשוב מאוד לגדילה תקינה ולהתפתחות השלד. כיוון שמוצרי חלב הם בדרך כלל המקור העיקרי לסידן בדיאטה שלנו, הרי שיש סכנה למיעוט בצריכת סידן כאשר נמנעים או ממעטים מאוד בצריכתם. מקורות מצויינים לסידן שאינם חלביים הם ירקות ירוקים כמו ברוקולי, חלב סויה, דגי סלמון וסרדינים עם עצמות רכות הניתנות לאכילה, תפוזים ועוד.

במקרים בהם אי הסבילות ללקטוז היא תוצאה של מחלה כמו דלקת במעי יש לטפל במקביל במחלה הבסיסית.

למרות שהמקור הטבעי היחיד ללקטוז הוא חלב ומוצריו, חשוב לדעת כי לעתים קרובות משתמשים בלקטוז במהלך הכנת מזון מעובד או מוכן. במקרים שבהם קיימת אי-סבילות חמורה ללקטוז חשוב להכיר את מיני המזון המכילים תוספי לקטוז. בין סוגי המזון המעובד העלולים להכיל לקטוז ניתן למנות את סוגי המזון הבאים:

  • לחם ושאר דברי מאפה
  • דגני ארוחת בוקר
  • משקאות או מרקי 'אינסטנט',
  • תפוחי אדמה להכנה מהירה
  • מרגרינה
  • נקניקים מסוימים
  • רטבים לסלט
  • ממתקים וחטיפים
  • תערובות מוכנות להכנת פנקייק, ביסקוויטים ועוגיות


גם מוצרים המסומנים כמוצרים שאינם מכילים חלב, כגון מלביני קפה וזיגוגים לעוגה, עלולים להכיל חומרים הנגזרים מחלב או מוצריו, כלומר, חומרים המכילים לקטוז.

חשוב ללמוד לקרוא את התוויות שעל המוצרים ולבדוק את מרכיביהם. יש לבדוק לא רק אם המוצר מכיל חלב ולקטוז, אלא לחפש גם מונחים כגון מי גבינה (whey), מוצקי חלב ואבקת חלב. אם אחד מן הפריטים הללו נכלל בין מרכיבי המוצר, המוצר מכיל לקטוז.

הלקטוז משמש גם להכנת יותר מ – 20% מן התרופות הדורשות מרשם רופא, וכ – 6% מן התרופות הנמכרות ללא מרשם רופא. לדוגמה, סוגים רבים של גלולות למניעת הריון מכילים לקטוז, וכך גם טבליות שונות נגד צרבת או גזים. עם זאת, מוצרים אלה יפגעו רק באנשים הסובלים מאי-סבילות חמורה ללקטוז.

טיפול תרופתי

במקרים בהם מופיעה תגובה גם לכמויות קטנות של לקטוז או במקרים שמסיבה כלשהי קשה להגביל את התפריט למוצרים נטולי לקטוז, מומלץ ליטול תוסף של אנזים לקטאז אותו ניתן כיום לרכוש גם ללא מרשם רופא. בכל מצב יש להתייעץ עם רופא לפני החלטה על נטילת תרופות.

תכולת לקטוז במוצרי חלב (התוצאות מתייחסות ל 100 גר' מוצר)

סוג הדגימהלקטוז (גר')

 חלב תנובה 1% קרטון ליטר

 4.80

 יופלה 360

פחות מ 0.20 
 חלב תנובה לילדים "דורה" קרטון ליטר                         

פחות מ 0.20  

 שוקו שוק 20% פחות סוכר בקבוק  ליטר פחות מ 0.20 
 דיאט יופלה תותפחות מ 0.20 
 יופלה לבן 0% 3.97
 יופלה טבעי לבן 1.5% 4.03
 קוטג' 0.5% 1.34
 קוטג' 3% שום וקצח 1.39
 קוטג' 5% 1.08
 גבינה לבנה 5% 3.50
 חלב עמיד דל לקטוזפחות מ 0.20 
 מעדן תנובה דיאט שוקולד 3.56
 גבינת כנען 5% 2.63
 רויון 1 ליטר קרטון 4.59
 עמק פרוסות 28%פחות מ 0.20 
 עמק פרוסות 9%פחות מ 0.20 
 עמק פרוסות 5%פחות מ 0.20 
 אצבעות עמק לייט 9%פחות מ 0.20 
 עמק ביס 5% 5.71
 פיראוס צפתית מעודנת 5% 4.47
 פיראוס בולגרית 5%פחות מ 0.20 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​