חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מיפוי סומטוסטטין (Ga 68 Dotatate PET-CT)

מיפוי עם סומטוסטטין מסומן בגליום מיועד לאיתור תהליכים ממקור נירואנדוקריני. גידולים נירואנדוקרינים עלולים להימצא המערכת העיכול, בדרכי הנשימה ובבלוטות.

כיצד להתכונן?

הכנה לבדיקה
אין צורך להיות בצום לפני הבדיקה או לעבור הכנה מיוחדת אך יש לשים לב להגבלות הבאות:

נבדקים המטופלים באופן קבוע בסומטוסטטין קצר טווח לא יטלו את הטיםול לפחות 48 שעות טרם הבדיקה. מטופלים הנוטלים טיפול בסומטוסטטין ארוך טווח יבצעו את הבדיקה לפחות 3 שבועות אחרי קבלת הטיפול האחרון באישור הרופא המטפל.
עבור חולים המקבלים טיפול כימותרפי -רצוי שיחלפו שבועיים לפחות מקבלת הטיפול האחרון ועד לביצוע הבדיקה על מנת שהבדיקה תהיה מיטבית באישור הרופא המטפל.
יש להביא בדיקות הדמיה קודמות כו CT או MRI. יש להביא גם את הפענוח הכתוב וגם את הדיסק.
אם הינך סובל/ת מפוביה ממקומות סגורים , כדאי לשקול להביא תרופת הרגעה – בייעוץ הרופא המטפל. למרות שהמכשיר פתוח משני צדדיו -דבר זה נאמר למשנה זהירות!

מהלך הבדיקה
כאשר תגיע למכון לרפואה גרעינית יש לגשת למזכירות המכון ולפתוח תיק ישיועבר לטכנאי. כל נבד יעבור תשאול לגבי מצבו הרפואי עי" אחות או רופא. לאחר התשאול עם קבלת ההנחייה לכך יש לשתות חומר ניגוד כגון טלבריקס להדגמת מערכת העיכול. לא מדובר בחומר רדיואקטיבי.
הבדיקה נפתחת בהזרקת כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי לוריד , המסופק במיוחד עבור בדיקה זו. מכייון שחומר ההזרקה מתפרק מהר יש להגיע לבדיקה בדיוק בזמן שנקבע- אחרת לא ישאר די חומר להזרקה.
לאחר ההזרקה יתבקש הנבדק להמתין בחדר בידוד כשעה. ניתן להביא חומר קריאה ונגן מוזיקה.
בשלב הבא, תחל סריקה גופית הנמשכת בממוצע כ- 20 דקות שבמהלכן יש להימנע מתזוזה.
בסוף הבדיקה יתבקש הנבדק להמתין מספר דקות כדי לוודא שהבדיקה הושלמה בהצלחה.

תופעות לוואי
לבדיקה זו אין תופעות לוואי. מומלץ להימנע מקרבה לנשים הרות כשעתיים לאחר תום הבדיקה. על נשים מניקות להפסיק הנקה ביממה שלאחר הבדיקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​